Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1
artykul_cover

Czyszczenie uszu kota, dlaczego jest tak ważne i jak prawidłowo je wykonywać

Autor: Zespół Kociarze.pl
Data dodania: 18.01.2016

Czyszczenie uszu kota, dlaczego jest tak ważne i jak prawidłowo je wykonywać

Autor: Zespół Kociarze.pl

Data dodania: 18.01.2016


Czyszczenie kocich uszu, podobnie jak dbanie o higienę jamy ustnej jest czasem niezbędne, by utrzymać naszego ulubieńca w zdrowiu i czystości. Zdrowe koty przeważnie radzą sobie z czyszczeniem samodzielnie, wystarczy tylko raz w miesiącu je kontrolować. Natomiast jeżeli nasz kot miał jakieś problemy w przeszłości, trzeba mu pomagać w regularnej higienie uszu, gdyż grozi to nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Dlaczego dbanie o kocie uszy jest tak ważne?

W kocich uszach mogą rozwinąć się rozmaite choroby, takie jak: świerzb uszny, grzybica, czy infekcje bakteryjne. Jeżeli Twój kot miał kiedykolwiek problemy zdrowotne lub ma osłabioną odporność – tendencja do chorób uszu może być większa, dlatego też w takim przypadku należy regularnie kontrolować czystość uszu ulubieńca. Regularne czyszczenie uszu preparatem specjalnie dobranym dla naszego kota przez lekarza weterynarii zapobiega nawrotom chorób i stanom zapalnym, dzięki czemu możemy oszczędzić kotu cierpień i kolejnego leczenia w lecznicy weterynaryjnej. Choroby uszu są przewlekłe, ciężko je wyleczyć, a gdy raz nasz przyjaciel złapie jakiś patogen – ma charakter nawrotny. Dlatego dbajmy o higienę kocich uszu, ale tylko wtedy gdy nasz kot sam nie daje sobie z nią rady.

Ale od czego zacząć…

Dbanie o higienę uszu naszego ulubieńca jest bardzo proste, trzeba jednak wiedzieć, jak nie zrobić kotu krzywdy i na co uważać.

Higienę kocich uszu należy rozpocząć od cotygodniowego przeglądu. Jeżeli widzimy, że uszy są brudne, należy je wyczyścić. Warto pamiętać, że wprowadzenie regularnego sprawdzania uszu do nawyków małego kotka powoduje, że ulubieniec zapoznaje się z całym zabiegiem. W tym przypadku czyszczenie uszu dużego kota nie będzie sprawiało właścicielowi żadnego problemu. Kot przyzwyczajony do zabiegu nie będzie się buntował i bronił drapaniem.

Najbardziej neutralnym płynem, dostępnym w każdej aptece jest płynna parafina. Doskonale się sprawdza przy czyszczeniu kocich uszu, przeważnie nie wywołując żadnych podrażnień. Dwie, trzy krople parafiny zakraplamy w małżowinie zewnętrznej, a następnie kolistym ruchem rozprowadzamy w uchu. NIGDY nie wlewaj nic do środka ucha swojego kota (chyba że sterylne preparaty lecznicze od lekarza weterynarii). Następnie wacikiem zbieramy tłuszcz z brudem z kociego ucha. Pamiętajmy, aby nie używać patyczków do uszu, gdyż możemy uszkodzić kotu narząd słuchu.

Dostępne w sklepach zoologicznych preparaty do czyszczenia uszu mogą zawierać różne substancje dodatkowe, które mają działanie wzmacniające podrażniony naskórek oraz działanie antyseptyczne. Warto po nie sięgnąć szczególnie, gdy nasz kot ma tendencje do nawracających problemów z uszami, gdyż mogą one wspomóc proces leczenia. Pamiętajmy, aby w dobraniu takiego preparatu pomógł lekarz weterynarii. Zawsze przed użyciem nowego środka, wypróbujmy go i zobaczmy, czy nie wywołuje podrażnień. Preparaty do czyszczenia uszu mają ograniczoną trwałość, pamiętajmy, aby nigdy nie używać przeterminowanych środków higienicznych na bazie tłuszczy, gdyż mogą one być zjełczałe i więcej zaszkodzą niż pomogą.

Wskazówka:

Jeżeli nasz kot będzie drapał się po uchu, trącał je łapką lub tarł o dywan, a my zobaczymy zaczerwienienie i ciemny, jakby ziemisty osad w uchu, może to wskazywać na pojawienie się świerzbowca usznego. Podstawowym objawem jest występowanie w uszach suchego, brunatnego brudu. Świerzbowiec wywołuje stan zapalny oraz silnie podrażnia uszy ulubieńca, dlatego niezbędne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem weterynarii. Świerzbowiec jest chorobą transmisyjną, oznacza to że może przejść także na ludzi i inne zwierzęta.

Powrót     ➝

Komentarze:

Buniaka
Buniaka 18.01.2016, 18:20

Przerabialiśmy świerzbowca z Burasem, także kontrola uszu u nas to podstawa :)

LALAFRANEK
LALAFRANEK 24.04.2016, 08:47

wiem co to czyszczenie uszu suczka i 3 koty to spore wyzwanie

rozipusia
rozipusia 29.03.2017, 10:15

Pusia też miała świerzbowca jak ją przygarnęłam,ale wyleczyłam ją po długim zmaganiu :)

calamity
calamity 05.04.2017, 12:18

u nas mąż czyści uszy kotu :) Kot zadowolony nie jest, ale co poradzić, mus to mus...

agnieszkalenart76
agnieszkalenart76 11.04.2017, 14:16

Mój kot bardzo nie lubi gdy mu sie dotyka uszu - mozna je drapac tylko z zewnatrz, czyszczenie uszu to problem dla nas obojga :P