Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1
Jak reagować w przypadku kocich niestrawności?

Jak reagować w przypadku kocich niestrawności?

Autor: Zespół Kociarze.pl
Data dodania: 28.11.2017

Jak reagować w przypadku kocich niestrawności?

Autor: Zespół Kociarze.pl

Data dodania: 28.11.2017


Każdy właściciel kota wie, że może on od czasu do czasu zmagać się z niestrawnością lub rozstrojem żołądka. Mogą to być tylko niewielkie, chwilowe problemy, albo oznaki poważniejszych chorób, z którymi należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

 

Wymioty

Wymioty to jeden z najpopularniejszych kocich problemów. Twój ulubieniec może od czasu do czasu próbować pozbyć się kul włosowych zalegających w żołądku. Odpowiedzią na ten problem jest podawanie odpowiedniego włókna pokarmowego wraz z karmą, pochodzącego m.in. z otrąb i celulozowych części roślin. Karmy takie mają przeważnie odpowiednie oznaczenie, że wspomagają usuwanie kłaków z przewodu pokarmowego. Innym wytłumaczeniem, a zarazem jedną z najczęstszych przyczyn wymiotów może być zbyt szybkie jedzenie, często zbyt dużej porcji. Gdy koty jedzą zbyt łapczywie, często połykają zbyt duże kawałki pokarmu, którymi następnie się krztuszą.  Najprostszy sposób, aby zmusić Twojego kota do wolniejszego jedzenia, to podawanie mu pokarmu w dużych kawałkach, tak żeby dokładniej go gryzł przed przełknięciem. Możesz również spróbować podawania mu mniejszych porcji częściej, oraz rozdrobnionego pokarmu . Zastanów się również nad zastosowaniem miski czasowej, która otwiera się z odmierzoną małą porcją.

Konkurencja pomiędzy kotami

Inną przyczyną zbyt szybkiego jedzenia może być konkurencja przy misce. Jeśli masz więcej niż jednego kota, należy rozdzielać je przy misce, tak aby nie miały kontaktu wzrokowego. Czasem konieczne jest karmienie kotów w osobnych pomieszczeniach, aby się nawzajem nie stresowały.  Jeżeli problemy są uporczywe, zdarzają się na czczo lub jeśli Twój kot będzie zwymiotuje świeżą (czerwona) lub przetrawioną (czarną) krwią, niezwłocznie udaj się z nim do kliniki weterynaryjnej.

Inne problemy pokarmowe

Biegunka lub brak apetytu są często obserwowane u kotów. Te objawy mogą być powodowane przez różne czynniki, łącznie ze zbyt gwałtowną zmianą diety, stresem, pasożytami lub infekcjami. Trudno od razu odgadnąć przyczynę problemów, gdy Twój kot przestaje jeść, zmaga się z wymiotami, czy biegunką. Dlatego niezwłocznie powinieneś udać się do lekarza weterynarii, zwłaszcza, że niektóre dolegliwości mogą przysporzyć Twojemu kotu sporo bólu, stresu, a nawet zagrażających życiu komplikacji.

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki dały Ci odrobinę wglądu w kocie problemy z trawieniem.

Powrót     ➝

Komentarze: