Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1

Porady Eksperta PURINA® ONE® dotyczące kotów

Poznaj Eksperta PURINA® ONE®.

Sybilla podzieli się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego kota niezwykłym.

Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić kota do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

Nasz expert Sybilla

Sybilla
specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt. Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Zapytaj      ➝

 
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa (dalej: „Administrator danych"). Powyższe dotyczy również innych danych, które zostaną zebrane od Pani/Pana w trakcie kontaktów Pani/Pana z Administratorem danych. Wszelkie żądania, pytania i wnioski dotyczące Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez Administratora danych lub związanych z nimi praw, należy kierować pisemnie na adres: Nestlé Polska S.A., ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa lub mailem na adres: data.privacy@pl.nestle.com. Dane kontaktowe do inspektora ochrony danych osobowych: DataProtectionOffice@nestle.com.

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Nestlé.
Ostatnie pytania zadane Sybilli

Kołtuny persa

Pytanie: Witam, przygarnęłam miesiąc temu 6letniego persa. Niestety był trochę zaniedbany i miał kołtuny... Wykąpałam go i czeszę codziennie szczotkami, ale mam wrażenie, że niewiele to daje, bo kołtuny się powiększają, a ja nie jestem w stanie ich rozczesać, gdyż są przy samej skórze.. Nie potrafię sobie z nimi poradzić, co w takiej sytuacji zrobić? Istnieją jakieś dobre preparaty wspomagające wyczesywanie sierści?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Pielęgnacja sierści u kota długowłosego to bardzo poważna sprawa. W przypadku kotów długowłosych konieczne jest codzienne czesanie gdy nie ma żadnych kołtunów. W momencie gdy kot już ma kołtuny i od dłuższego czasu nie udaje się ich rozplątać (od skóry), mogą zacząć tworzyć się filce a skóra pod nimi może ulec zaparzeniu. Jak najszybciej zadziałaj, aby pod filcem nie rozwinęła się choroba skóry, bo wtedy Twój kot może cierpieć. W takiej sytuacji może pomóc wyłącznie ekspert kociego fryzjerstwa, nazywany groomerem. Poszukaj specjalisty w swojej okolicy i poproś o pomoc. Możliwe że konieczne będzie obcięcie kota na krótko. Specjalista pomoże też dobrać Ci odpowiednie kosmetyki, oraz narzędzia do pielęgnacji kociej sierści.

 

zmiana zamieszkania i nowy domownik

Pytanie: Witam, od 2 dni mieszkamy w innym miejscu ze swoją kotką, niestety mamy mały problem wydaje mi się że nie jest on związany ze zmianą miejsca ale z faktem że w mieszkaniu w którym aktualnie mieszkamy z kicią jest kot, który mieszka tam już bardzo długo. Kotki nie przypadły sobie do gustu nasza kicia boi się go i nie chce wychodzić z pokoju a nie mamy innego wyjścia jak zostawiać ją samą w domku gdyż pracujemy. Co zrobić aby kotki się zaakceptowały, jak długo to potrwa i co zrobić żeby zmniejszyć jej stres związany z zaistniałą sytuacją?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Łączenie dwóch kotów wymaga czasu oraz podjęcia odpowiednich kroków zer strony opiekunów, aby oba zwierzaki czuły się komfortowo i bezpiecznie. Majlepiej w ocenie sytuacji pomoże Ci specjalista kocich zachowań, gdyż wpływa na poprawę sytuacji wiele czynników, takich jak ilość i miejsce kuwet, misek z jedzeniem czy wodą, stanowisk widokowych oraz dostępu do tych zasobów. Absolutnie nie wolno kotów zmuszać do korzystania z tej samej kuwety czy miski. Nie wolno dopuszczać do sytuacji w których jeden kot poluje na drugiego, co przez jakiś czas może wiązać się z ograniczaniem terytorium jednego z kotów do jednego pomieszczenia (dla jego bezpieczeństwa). Skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci jak stopniowo przyzwyczajać koty do siebie i co możesz w Twojej konkretnej sytuacji zrobić.

Kotka prdestala jeść

Pytanie: Dzień dobry. Mam 6cio letnią kotkę, która od miesiąca choruje na kłębuszkowe zapalenie nerek. Na początku choroby przestała jeść. Od kilku dniu zwiększył się jej apetyt, ale je tylko mokrą karmę. Do tej pory jadła suchą Royal Canin Urinary. Proszę o radę, w jaki sposób mogę jej pomóc, żeby znowu zaczęła jeść karmę suchą? Dodam, że każda Próba zmiany karmy na inną niż RC Urinary kończy się kamieniami moczowymi.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przekazane przez Panią informacje są zbyt mało precyzyjne, abyśmy mogli dokładnie wskazać rozwiązanie. Schorzenie o którym Pani pisze jest dość poważne i niestety może być powiązane z ryzykiem wystąpienia wielu innych chorób. Dlatego kwestię diety, należy weryfikować badaniami i konsultować z lekarzem weterynarii prowadzącym.

Ze względu na problemy z zagęszczaniem moczu i docelowo rozwijającą się niewydolnością nerek (warto monitorować taki wskaźnik jak SDMA), podawanie mokrego pokarmu dietetycznego będzie najlepszym postępowaniem. W tej sytuacji będą polecane wszystkie diety weterynaryjne mokre o potwierdzonej skuteczności klinicznej w chorobie górnych dróg moczowych, w tym także Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline Urinary UR St/Ox. Średnio kotu podaje się 1 saszetkę na 1 kg masy ciała, co przeważnie oznacza konieczność podawania ok. 3 saszetek dziennie kotu lub ok. 200g małej puszki. Jeśli łączyłaby pani z pokarmem suchym, rekomendujemy 2 porcje mokrego pokarmu oraz połowę pokarmu suchego (średnio ok. 40 g) w trzeciej porcji (ważne przestrzeganie jest wielkości porcji i nieprzekarmianie kota). Rekomendujemy też stałą kontrolę u lekarza weterynarii, gdyż u podstaw choroby Pani kota może być inna choroba która wymaga diagnostyki specjalisty.

Kocurek po kastracji

Pytanie: Witam, wczoraj mój 8 miesięczny kot rasy ragdoll został wykastrowany. Zastanawiam się nad jego dalszym żywieniem. Nie wiem jaka karmę wybrać na co zwrocic uwagę dla jego dobra. Ile właścicieli kotow tyle opinii. Chciałabym jakąś fachową opinię na ten temat. Dodatkowo wspomnę, że przed lustracją kot wyproznial się po za kuweta. Siusiu robił tylko i wyłącznie do kuwety. A to drugie po za Ale tylko w pomieszczeniu gdzie stała kuweta. Zmienialismy żwir z drozszego na tańszy, z zapachowdgo na naturalny i odwrotnie, ale to nie pomagało. Kal był stały. I tym bardziej się boje eksperymentowaC z karma. Weterynarz kazał nam to obserwować po lustracji czy to nie ustanie jeśli nie będziemy robić badania. Ale niby jeden dzień A kupa zostaje tylko i wyłącznie w kuwecie. Nie chce zapeszac. Ale strona karmienia jest dla nas bardzo ważna. Proszę o poradę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Niestety nie wiemy na jakiej podstawie do tej pary karmiła Pani kota i czym…bo to nie wynika z przekazanych informacji. Wypróżnianie poza kuwetą może mieć wiele przyczyn od zdrowotnych (problemy z kręgosłupem), poprzez dietetyczne  (zaparcia z powodu nieodpowiedniego poziomu włókna w diecie) do całkiem prozaicznych (zbyt mała kuweta czy poziom żwirku w kuwecie). Zważywszy że kot jest duży oraz ma dużo włosów, musimy wziąć pod uwagę kwestię wygody, oraz obecności włosów w przewodzie pokarmowym co może wpływać na pasaż. Dlatego proszę spojrzeć jaką kot przybiera pozycję podczas wypróżniania i czy w kuwecie jest mu wygodnie, czy przypadkiem poza nią nie jest mu wygodniej. Kolejnym aspektem jest rekomendacja aby podwać kotu karmę która będzie spełniać jego potrzeby związane z rozwojem bujnej okrywy włosowej takiej jak: Purina® ONE® Coat & Hairball w odpowiedniej dziennej porcji (ok. 80 g) podzielonej na przynajmniej 3 mniejsze posiłki. 

Proszę też zapewnić kotu dwa źródła wody i sprawdzać czy kot pije odpowiednio dużo (około szklanki wody dziennie), bo jeśli nie, należałoby włączyć do codziennego żywienia przynajmniej jedną saszetkę jedzenia mokrego i proporcjonalnie zmniejszyć podaż suchej karmy.

Agresywny kot

Pytanie: Witam kociarze. Mam ponad rok kota. Adoptowałem go ze schroniska jak miał 3 miesiące. Kot jest bardzo słodki, ale agresywny. Gryzie, drapie. Jak weźmie się go na ręce to wyrywa się jak poparzony. Często podczas głaskania jest miły i mu się to podoba, a po chwili zacznie mnie gryźć bez powodu. Zawsze musi mieć ostatnie zdanie(cios). Jak zaczyna atakować dostanie lekkiego klapsa i się na chwile uspokoi, a potem skrada się i mnie ugryzie, albo udrapnie.(Niekiedy po 1 min od klapsa, a niekiedy nawet po 2 godzinach). Gdy miał rok został wykastrowany. Co zrobić, aby kot się ogarnął ?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Dzień dobry, w takiej sytuacji rekomendujemy niezwłoczny kontakt z behawiorystą, który na podstawie wywiadu zaproponuje roziwązanie problemu. Prosze pamiętać, że stosowanie przemocy w formie klapsów niestety nie jest drogą do rozwiązania problemu.

Kot sika kiedy zostaje sam w domu

Pytanie: Kot ma 4 lata i od prawie dwóch lat sika jak tylko zostanie sam w domu. Byłam u weterynarzy wielu i miał wszystkie możliwe badania, usg, nerek, moczu, krwi. Brał nawet leki psychotropowe na wyciszenie. Nie pomaga spray ani obroża z feromonami matczynymi ani spray odstraszający. Kot nie jest lękliwy ani zestresowany jak jestem w domu to nie ma żadnego problemu a jak wychodzę to po powrocie dramat. Jestem bezradna :(

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Dzień dobry, niestety nie jesteśmy w stanie udzielić porady, gdyż tego typu problemy może rozwiązać tylko dobry behawiorysta po postawieniu rozpoznania. Nie rekomendujemy podawania czy stosowania środków uspokajających, zarówno tych na receptę jak i bez, bez rozpoznania problemu – gdyż jak pokazują badania działania takie wykazują tylko 20% skuteczności w takiej sytuacji.

Konieczne jest spotkanie z doświadczonym i dyplomowanym specjalistą zachowań zwierząt, który dokładnie rozpozna sytuację. Możliwe, że zleci dodatkowe badania np. badające funkcje tarczycy czy nadnerczy, a także zmodyfikuje środowisko kota i zaleci meble i zabawki wzbogacające środowisko kota. Odezwij się do nas bezpośrednio – damy Ci namiary na polecanego przez nas specjalistę z Twojej okolicy. (kontakt@kociarze.pl)

Mamy nadzieję, że wkrótce uda Ci się poprawić dobrostan Twojego kota i Twój.

sucha karma

Pytanie: Witam, mam pytanie. Mam kotkę, która skończyła 1 roczek i do tej pory jadła suchą karmę purinkę dla kociąt. Jaka byłaby teraz najlepsza dla niej (chodzi o zastępstwo poprzedniej)? Z powazaniem.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Bardzo się cieszymy, że Twój kotek zdrowo rośnie. Po ukończeniu roku polecana jest każda karma dla dorosłych kotów,  z oznaczeniem PURINA® ONE® Adult /Sensitive/Indoor/Sterilcat czy Dual Nature, może być śmiało podawana Twojemu kotu. Niektóre z nich mają dodatkowe funkcje np. PURINA® ONE® Coat & Hairball jest polecana kotom z bujną, długą sierścią i wspomaga pozbywanie się kul włosowych.

Zobacz naszą pełną ofertę i dopasuj do potrzeb i preferencji swojego kota na podstawie informacji które znajdziesz tu: https://www.kociarze.pl/produkty.

Czy zmienić karme

Pytanie: Witam. Jak w tytule czy zmienić karmę swojemu czworonoznemu przyjacielowi.? Mój kot ma już 8 lat od samego początku zjada się karma Purina one sterilcat z wołowina. Wyczytałam że ta karma jest do 7 roku życia czworonoga. Czy teraz powinnam przerzucić go na coś innego czy pozostać przy steril?? Największy problem jest w tym ę przy zmianach na inną karmę przy próbach mieszania i tak mój zwierzak zawsze wygrzebywal ziarenka puriny a gdy dostawał cokolwiek innego potrafił się godzić.. Więc nie wiem co robić. Proszę o odpowiedz

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Karmy dla kotów starszych mają za zadanie wspomóc dojrzewający organizm kota w kilku obszarach. Przede wszystkim chroni przed nadwagą, oraz większym ryzykiem chorób układu moczowego. Wszystkie te właściwości posiada także Purina® ONE Sterilised tak więc jeśli Pani kot preferuje tę karmę, to nie ma przeciwskazań aby nadal była ona podstawą jego żywienia. Karma jest pełnoporcjowa i dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne także dojrzałemu kotu, jednocześnie dbając o jego masę ciała. Jeśli zauważy Pani, że kot ma większą tendencję do tycia z wiekiem, może Pani zredukować dzienną porcje o 10%. Ważne aby Pani kot jadł karmę, która mu smakuje oraz służy.

kot sika do poscieli

Pytanie: Witam! Mam kotkę, która pomimo czystej kuwety, gdzie załatwia kupkę tylko to sika mi do pościeli. Stosowałam już odstraszacze firmy benek ale nie pomogło. W listopadzie będzie mieć 7 miesięcy u mnie jest od sierpnia. Fajna, milutka, bardzo przymilna. Co mam zrobić?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

W takiej sytuacji kluczowe jest wykluczenie choroby u kota. Proszę niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, dobrze byłoby ze złapaną próbką moczu (np. na folie spożywczą rozłożoną na pościeli lub w kuwecie czasem można złapać próbkę).

Ale najważniejsze to udać się do lekarza, który na podstawie badań stwierdzi czy kot jest na pewno zdrowy.

Kot po pierwszej wizycie u weterynarza

Pytanie: Witam, byłam dziś pierwszy raz u weterynarza z moim rocznym adoptowanym kotem. ptyś był chory miał gorączkę i 2 dni nie jadł i nie załatwiał się. Weterynarz dał mu kroplówkę i 3 inne zastrzyki. Teraz kot już je ale ciagle chodzi za mną i dosłownie płacze. Nie chce mnie zostawić i wypuszczać z domu. Czy to normalne? Czy chce mi pokazać ze coś jeszcze z nim nie tak ?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Głośna wokalizacja może być informacją dla otoczenia, że kot odczuwa ból. Dlatego rekomendujemy niezwłoczną konsultację z lekarzem weterynarii.

Pierwsze dni kotki w nowym domu

Pytanie: Wczoraj odebrałam od znajomej małego kotka 5/6 tygodniowego. Maluszek od razu wyszedł z transportera i pierwsze co to pobiegł i schował się pod biurko, Kotka bardzo polubiła tamto miejsce, bardzo często sie tam chowa czy po prostu siedzi. Z radoscą bawi się nową zabaweczką. Po zabawie jeżeli weźmie się ją na rączki bardzo szybko usypia i mruczy. Jednak że by wziąć ją na rączki trzeba się troszeczkę nachodzić za malutką. Apetyt również ma bardzo dobry, pierwsze swoje potrzeby już załatwiała w kuwetce po ówczesnym wsadzeniu jej. Pierwszą swoją noc przespała bardzo grzecznie, jednak dzisiaj po porannej zabawie i mizianiu nie chciała wyjść ze swojego transportera, w którym spałą dzisiejszej nocy. Co mogę zrobić, żeby maluszek nie uciekał od właścicieli i nie chował się pod biurkiem, jak go zacząć oswajać? Dzisiaj planuje pierwszą wizytę kotki u weterynarza, czy nie jest za wcześnie?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Zachowanie, które Pani opisuje jest całkowicie normalne u tak małego kotka. Pierwszy okres dwóch tygodni adaptacji - kocię będzie stopniowo rozszerzać swój zasięg, więc należy się uzbroić w cierpliwość. Nie wolno wyciągać kocięcia na siłę, raczej wywabiać na kolejne małe posiłki. W trakcie podawania posiłku wykorzystywać ten moment na głaskanie kotka, dzięki czemu będzie kojarzyć dotyk człowieka z przyjemnością. Jeśli kocię jest tak malutkie można mu dać zastępczą mamę w postaci misia w którego się może wtulić. Kocięta powinny zostawać pod opieką matki do 8 tygodnia.

Bardzo dobrze, że jedzie Pani do lekarza weterynarii który oceni stan zdrowia kocięcia. Tak wczesne rozdzielenie może nadwyrężyć jego układ odpornościowy i zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób. Dobrze żeby lekarz ocenił kocię i poddał niezbędnym zabiegom.

agresywna kotka

Pytanie: Witam. Prawie rok temu przygarnęłam kotkę spod bloku. Teraz mam kotkę, która wychodzi kiedy chce i jej dziewięciomiesięczne dzieci - dwa kocurki. Wszystkie są wysterylizowane/wykastrowane. Matka wychodzi a młode nie (tylko ze mną na szelkach,ale codziennie). Od jakiegoś czasu kotka stała się agresywna wobec małych. Często na nie prycha, warczy i bije je łapką. Jednak też jedzą z jednej miski (przy misce nie widziałam objawów agresji). Czasami też myje je i jest spokojna. Nie wiem co o tym myśleć. Staram się poświęcać jej tyle czasu ile małym, chociaż ona prawie cały dzień spędza na dworze z przerwami na jedzenie , drzemkę w domu i zabawę-no i "dyscyplinowanie dzieci". Nie wiem, co mam o tym myśleć i co w związku z tym robić. O oddaniu któregokolwiek z kotów nie ma nawet mowy.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Kotka zazwyczaj nie dzieli terytorium z kociętami gdy się już uniezależnią. Tak więc jej zachowanie jest jak najbardziej naturalne. Rekomendujemy spotkanie ze specjalistą kocich zachowań, który pomoze Pani przyjąć odpowiednią strategię dzielenia terytorium oraz wzajemnych kontaktów między kotami. Konieczna jest do tego dokładna analiza specjalisty u Pani w domu. Życzymy powodzenia.

szczepienie kota

Pytanie: Dzień dobry. Czy zamiast szczepienia istnieją może tabletki podawane doustnie, które byłyby równie skuteczne jak szczepienia? Boję się,że moja kotka kiedyś dostanie zawału u weterynarza, tak panicznie boi się weterynarza. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest dużym stresem dla właściciela i jego ulubieńca. Jest to niecodzienna sytuacja, ale jest konieczna aby dokładnie sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia i podjąć decyzję o kolejnych krokach związanych z profilaktyką lub leczeniem.  

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko chorobom wirusowym to występują jedynie w formie iniekcyjnej i wyklonowane są przez profesjonalny personel w lecznicy weterynaryjnej. Preparaty podawane doustnie w postaci tabletki mają inne przeznaczenie. Zwykle są to tabletki zawierające leki przeciw pasożytom wewnętrznym lub zewnętrznym, antybiotyki, leki przeciwzapalne, które powinny być podawane z jasnym zaleceniem lekarza weterynarii. 

W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i ewentualnie rozważyć zastosowanie feromonów kocich, które korzystnie wpływają na zachowanie kota w czasie transportu i wizyty.

Pozywienie

Pytanie: Witam. Wziąłem 4 miesięcznego kocurka ze schroniska. Kotek nie będzie wychodził z domku, tylko na balkon. Mam pytanie - ile podawać mu jedzenia. Szukałem w necie, ale nie ma precyzyjnej informacji. Na saszetkach też jest różnie napisane. Kot jest zdrowy nie kastrowany jeszcze. Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiem. Tomek

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Karmy dzielą się na pełnoporcjowe (complete and balanced) oraz uzupełniające (complementary). Te pierwsze mogą występować w formie suchej oraz mokrej karmy (saszetek lub puszek), a te drugie w postaci różnych przysmaków i przekąsek, także w formie saszetek. Przeciętny dorosły kot o masie ciała ok. 4 kg potrzebuje energii  zawarte w ok. 1 filiżance suchej karmy lub 1 kubku karmy mokrej. Mieszając takie pożywienie musimy pamiętać aby proporcjonalnie mniej dawać każdego z rodzajów.

Na opakowaniu KAŻDEGO produktu jest opis mówiący ile powinno się go podawać. Przeciętnie jedna saszetka lub puszka ok. 85g ma wartość odżywczą 60-70 kcal, czyli tyle ile dorosły kot potrzebuje na swój fizyczny 1 kg masy ciała. Dlatego porcja dzienna dla kota o masie ciała 4 kg, to 4 saszetki lub małe puszki (karma mokra zawiera średnio 80% wody). Karma sucha jest 3x bardziej skoncentrowana (zawiera średnio ok. 10% wody), dlatego podaje się jej dużo mniej na cały dzień ok. 70-90g. Każda karma każdego producenta będzie miała tez inny stosunek białka i tłuszczu, jednak w okresie wzrostu dla kociąt min. zawartość białka to 30% i tłuszczu min. 9% w suchej masie pokarmu (wyliczone po odjęciu zawartości wody ze składu). Ponieważ nie ma uniwersalnego przelicznika, należy uważnie czytać etykiety i w okresie wzrostu karmić kota zgodnie z zaleceniami danego producenta +/- 15%. Karmy uzupełniające (przysmaki i przekąski, także w formie saszetek) nie powinny stanowić więcej niż 15% dziennej porcji. U energetycznego ruchliwego kota, nie ma potrzeby redukcji energii po zabiegu kastracji jeśli na co dzień pilnuje się dawkowania i w codziennej porcji nie ma nadpodaży energii. U kotów dorosłych z tendencją do tycia rekomenduje się obniżenie podaży tłuszczu i podwyższenie białka w diecie, dzięki czemu przeważnie wielkość porcji się nie zmienia.

Brudny brzuszek

Pytanie: Dzień dobry, mam 1,5-roczną kotkę rasy cornish rex. Raz na jakiś czas ma brudny brzuszek (zbiera się jakby sebum), ale łatwo czyści się go olejkiem kokosowym. Od jakiegoś czasu jednak brzuszek jest brudniejszy niż zazwyczaj. Przypuszczałam, ze to od karmy (do tej pory jadła tylko bezzbożową), ale 3 tygodnie temu zmieniliśmy na zbożowa i nie widać poprawy. Jakie mogą być przyczyny takiego brudnego brzuszka? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam KP

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

W trosce o zdrowie kota nie chcemy przypuszczać, co jest potencjalną przyczyną nawracających zmian skórnych. Ponieważ mogą być to zmiany związane z infekcją pasożytniczą, bakteryjną lub grzybiczą sugerujemy niezwłoczne udanie się do lekarza weterynarii, który na podstawie odpowiednich badań pod mikroskopem stwierdzi przyczynę problemu. Nie ma żadnych badań wskazujących, aby brak zbóż w karmie przekładał się na poprawę zdrowia skóry u kotów, co więcej wykazano, że obecność włókna m.in. z pełnego ziarna niesie za sobą konkretne korzyści (w pasażu jelitowym oraz stabilności mikroflory), co przekładało się na wyższą odporność i długość życia kotów.

Sterylizacja

Pytanie: Witam , Nasza kotka w maju bedzie miała rok,mieszkamy w blokach Fika nie wychodzi na dwór.Pierwsza rujkę miała na poczatku grudnia a pozniej regularnie co trzy tygodnie i tak do marca.I na tym koniec do teraz.Bardzo byśmy nie chcieli jej sterylizować bo to dla nas najwiekszy skarb i nie chcemy jej męczyć i nie chcemy żeby ją bolało. Co Pani o tym sądzi

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Dla kota nawracające cykle rujowe są źródłem stresu oraz frustracji, dlatego rekomendujemy abyś niezwłocznie skonsultowała kotkę z lekarzem weterynarii. Zabieg sterylizacji przerywa zaburzenia hormonalne i pozwala kotu osiągnąć równowagę. Natomiast jej brak może prowadzić do wielu chorób oraz rzeczywistego cierpienia kota.

Atak kota

Pytanie: Witam. Chciałabym zapytać co może być nie tak z moją kotką ma ok. 1,5 roku i od jakiegoś czasu podczas gdy moja 4letnia córka zaczyna płakać wskakuje jej na głowę wbija bardzo mocno pazury i zaczyna gryźć,. Dzisiaj była podobna sytuacja z tym że trzymałam córkę na kolanach bo płakała i kotka wyskoczyła mi na głowę z pazurki. Nie mogłam jej zrzucić dopiero gdy nachylilam się do tyłu uciekła. Co może być powodem takiego zachowania? Nie chce kotki oddawać ale jeśli to się nie zmieni będę musiała, mam dwoje małych dzieci i zaczynam się bać. Proszę o odpowiedź najszybciej jak się są.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Drogi Kociarzu, rekomendujemy niezwłoczny kontakt z behawiorystą kocim, który pomoże Ci w domu ocenić sytuacją i zaleci odpowiednie postepowanie.

brązowe plamki pod noskiem kotka

Pytanie: WitamMam 3 mc maine coona. Kotek ma 3 miesiące. Komplet szczepień , nie wychodzi na dwór. Karma sucha + mokra, i ostatnio zauważyłem że ma taki brudek brązowy pod noskiem. Udało mi się to raz wyczyścić, ciężko schodziło, na drugi dzień było znowu. Kociak czasami sobie kichnie ale nie wygląda mi to na jakąś chorobę, jest żywiołowy, energiczny, lata wszczędzie chętnie je i się bawi. Co to może być??

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Szanowny Kociarzu, jeśli kropki pod noskiem można było wyczyścić, oznacza to, iż Pani Ulubieniec musiał się czymś pobrudzić. Być może w mieszkaniu znajduje się miejsce z niedomkniętym pojemnikiem/woreczkiem jedzenia w które Kot zagląda, stąd plamki na jego buzi. Zbliża się okres jesienny, temperatura powietrza znacznie spadła. Organizm człowieka, tak samo jak i kota - musi przywyknąć do zmian atmosferycznych. Kichanie może być wynikiem pory roku, nie należy się tym martwić. Powinna się Pani udać do lekarza dopiero w momencie poważniejszych objwów, takich jak wydzielina z noska u Kota, osłabienie, brak apetytu lub zaropiałe oczy. Proszę być dobrej myśli i zwrócić uwagę na miejsca, w których Kot się bawi - może znajdzie Pani przyczynę kropek przy nosie. Jeśli chodzi natomiast o kichanie, mniejsze kociaki mają słabszą odporność, zupełnie jak dzieci. Pani Ulubieniec potrzebuje czasu, by się uodpornić, w szczególności, iż jako mały towarzysz przechodzi swój pierwszy w życiu okres jesienny. Pozdrawiam! 

Co zrobić, żeby pies polubił kota?

Pytanie: Dzień dobry Mam 8 letniego owczarka niemieckiego. Jakiś czas temu przybłąkał się do nas mały kotek. Nikt nie zgłosił się po niego. Postanowiliśmy go zatrzymać. Mamy jednak problem, ponieważ pies nie toleruje kota. Nie chcę, żeby zrobił mu krzywdę. Bardzo proszę o poradę jak postępować, aby zwierzaki się tolerowały.Pozdrawiam Ela

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Nie ma znaczenia, czy pierwszym zwierzakiem w domu był pies czy kot. Najłatwiej oswoić ze sobą małego kota oraz szczeniaka, gdyż wiek jest tu ważnym czynnikiem. Gdy zwierzęta są w okresie dojrzewania, chętniej pragną spędzać ze sobą czas. Są ciekawe siebie nawzajem, lubią się bawić oraz zaczepiać. Nie jest powiedziane jednak, iż oswojenie osobników starszych jest niewykonalne. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach, by łatwiej rozpocząć ten proces.

Dla zwierzęcia, które pojawiło się w domu jako pierwsze, nowy członek rodziny może stanowić zagrożenie. Twój pies może zapragnąć więcej uwagi dla siebie i dopominać się o zabawę, pieszczoty lub spacery. Stan zazdrości może wzrastać i pojawi się rywalizacja z kotem. Bardzo ważnym jest zadbanie o to, aby pies nie poczuł się odsunięty na dalszy plan (nie zmniejszajmy ilości czasu spędzanego z psem, głaszczmy go dużo, bawmy się z nim). Dla kota natomiast nowy towarzysz jakim jest pies, stanowić może źródło dużego stresu, dlatego powinien on posiadać własny kąt, do którego może się uciekać w sytuacjach niekomfortowych lub stresujących.

Nigdy nie zmuszajmy psa i kota do zaprzyjaźnienia się. W ten sposób możemy wywołać u nich tylko lęk i wzajemną agresję. Na początku powinniśmy dać obu zwierzakom czas, aby nauczyły się swojej mowy ciała. Najważniejsze, by pokazać obydwóm towarzyszom, iż zarówno jeden jak i drugi otoczony jest miłością, opieką oraz troską, by każdy z nich czuł się w domu ważny i bezpieczny.

Po pewnym czasie zwierzaki powinny zacząć tolerować swoją obecność. Może to trwać krócej lub dłużej, ale z pewnością, gdy kot zadomowi się i przestanie być „nowością”, wzajemne relacje ułożą się poprawnie. Może zdarzyć się również tak, iż zwierzęta zaczną się nawzajem ignorować. Każda relacja jest inna, a najważniejsze by być cierpliwym i poświęcać tyle samo czasu obydwóm Ulubieńcom.

 

 

mała psotka

Pytanie: Dzień dobry, ja chciałam skierować do Pani szereg pytań, ponieważ w naszym domu pojawiła się mała psotka, znajda ok 10 tygodni w tym momencie.- kiedy należy takiemu maluszkowi wprowadzać suchą karmę oraz jak to robić? Obecnie podajemy jej karmę carny, ponieważ jest to karma bezzbożowa- kiedy i jakie szczepienia przeprowadzić? Miała pierwsze szczepienie oraz jest odrobaczona, zrobiliśmy również test na kocią białaczkę- kiedy należy wysterylizować kotkę oraz jak zadbać o zwierzątko po zabiegu? Zdecydowanie nie chcemy aby Luna chorowała, ale nie chcemy jej dopuszczać do ciąży, jest tak wiele bezdomnych kotów, że to czysta głupota. Jednak nie chcemy również, aby narażać przez naszą decyzję jej zdrowie- w jaki sposób pomóc kotu wyładować energię, jaką poświęca na gryzienie? Nie jest to problemem, ponieważ teraz jeżeli podgryza to delikatnie i spędzamy z nią dużo czasu, jednak czytałam, że koty mogą mieć problem ze swędzącymi dziąsłami w młodym wiekuZ góry dziękuję i pozdrawiam!

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Po dziesiątym tygodniu życia kociątko może zacząć jeść suchą karmę, lecz wszystko należy wprowadzać z dozą rozsądku. Bardzo dobrze, że karmi Pani Kota karmą bez-zbożową. Jest to karma bardzo dobra na początek, w momencie powolnego odstawiania pokarmu matki (pamiętajmy, że to długi proces i nie należy go pospieszać).

Jeżeli chcemy zacząć wprowadzać suchą karmę, róbmy to stopniowo, tak, aby Kot miało szansę przyzwyczaić się do nowej konsystencji pokarmu, innej niż mleko matki czy rozmoczone kocie chrupki. Sucha karma zadba o higienę jamy ustnej Kota oraz dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Nie zapominajmy jednak, że w momencie przyjmowania przez naszego Ulubieńca suchej karmy, w szczególności należy zadbać o jego nawodnienie. Ponadto, bardzo korzystne dla kociego układu trawiennego jest jedzenie podgotowanego mięsa np. drobiowego, dlatego raz na jakiś czas warto poświęcić chwile na przygotowanie kociego jedzenia w domu.

Podstawowe szczepienia, którym poddajemy kocięta, to te przed kocim katarem (herpeswiroza lub kaliciwiroza) oraz (w przypadku samców) panleukopenią, czyli wirusem zakaźnego zapalenia jelit. Kot bardzo łatwo może zachorować na te schorzenia, dlatego na nie w szczególności należy zwrócić uwagę. Dodatkowo można rozważyć szczepienia przeciw zakaźnymi chorobami takimi, jak wścieklizna czy chlamydioza. Jednak te niosą za sobą ryzyko powikłań, którymi może być nawet śmierć Kotka (dlatego zastrzyk wykonuje się w tylną łapę).

Pani Ulubieniec właśnie wszedł w okres utraty matczynej odporności, dlatego jest to najwyższy czas by wykonać podstawowe szczepienia. Skoro jest już odrobaczony i zbadany, idealnym czasem na wykonanie pierwszego szczepienia przeciw kociemu katarowi oraz panleukopenii jest 8 tydzień życia. Zabieg należy powtórzyć po czterech tygodniach od pierwszego szczepienia. Wtedy kolejny zastrzyk czeka Kota dopiero po roku.

Szczepienia dodatkowe przeciwko wściekliźnie najlepiej wykonać po 16’stym tygodniu życia Kota (trzy tygodnie po podstawowych szczepieniach). Przy czym zastrzyk przeciwko białaczce możemy podać tylko w momencie, gdy wyniki badań na obecność schorzenia są ujemne. Najlepiej je podać, gdy Kot ma już kilka miesięcy, a powtórzyć po 1-3 latach.

Jeśli decyduje się Pani na zabieg sterylizacji, należy wykonać go odpowiednio wcześnie (najlepiej jeszcze przed pierwszą rują lub niedługo po niej, zazwyczaj okres ten przypada na 8-9 miesiąc Kota). Starsze Koty znoszą zabieg gorzej, choć wiek nie jest przeciwskazaniem do jego wykonania.

Małe Koty gryzą najczęściej właściciela w momencie, gdy próbują zwrócić na siebie uwagę. Nierzadko też Kot skupia się na zabawie, nie myśląc o tym, że robi coś złego. Nie należy mu pozwalać na gryzienie, mimo, że jest to bezbolesne. W momencie, gdy Kot gryzie należy skarcić go np. stanowczym głosem. Dla wyładowania jego energii najlepiej rozważyć kupno drugiego Kota dla towarzystwa, sprawienie mu odpowiednich zabawek, które z powodzeniem będzie mógł gryźć (myszki z grzechotką czy piłeczki pingpongowe).

Odżywianie kota

Pytanie: Witam,czy można podać kotu od czasu do czasu surowy filet z kurczaka albo surowe mięsko wieprzowe ?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Koty to zwierzęta mięsożerne, jednak dostarczanie im surowego mięsa lub ryb może spowodować odwrotne, niż planowane w intencjach skutki. Natpsute mięso, a przede wszytskim ryby mogą spowodować utratę witaminy B1 przez co Ulubieniec może stracić apetyt, a także mieć problemy o podłożu neurologicznym. Dla Kotów przede wszystkim niebezpieczne są tłuste ryby oraz te pochodzenia egoztycznego, które posiadają specyficzne bakterie. Koty najlepiej jest karmić produktami o pochodzeniu rybnym lub mięsnym, jednak nie samym surowym mięsem/rybą. Najlepszym wyborem jest podawanie kotom od czasu do czasu lekko podgotowanej wątróbki. Nie należy karmić Kota surową wątrobą, ponieważ może spowodować rozwolnienie oraz przesadzać z ilością podawanej wąroby przegotowanej - może spowodować zatrucie organizmu witaminą A. Jednakże, przegotowana wątróbka dostarczana Ulubieńcowi raz na jakiś czas będzie na Niego miała pozytywny wpływ. Sprawy dotyczące filetów z kurczaka, mają się podobnie jak w poprzednich przypadkach. Wyjściem najkorzystniejszym jest podawanie przegotowanego mięsa, szczególnie w przypadku kotów - dachowców, które nie polują, a przyzwyczajone są do karmy puszkowanej lub torebkowej. 

kocia kuweta

Pytanie: Witam,

Mam problem z małym kotkiem. Tosia ma 2,5 miesiąca. Na początku wszystko szło w dobrą stronę i załatwiała się do kuwety. Od jakiegoś czasu kotka unika kuwety. Załatwia się obok lub w całkowicie innym miejscu :/ Próbowaliśmy przenieść kuwetę, zmieniliśmy żwirek ale nic nie pomogło.

Moja mama już się denerwuje, bo nie można przewidzieć gdzie Tosia się załatwi. 

Może są jakieś sprawdzone sposoby na kuwetowe sprawy ?

Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przyczyny załatwiania się kota poza kuwetą może być kilka. Najczęściej są to:

Problemy zdrowotne Stres Niewłaściwa kuweta (rozmiar, miejsce, żwirek) Zbyt rzadko czyszczona kuweta Znaczenie terenu

 

W pierwszej kolejności należy rozważyć problemy zdrowotne. Jeśli kot odczuwa ból przy korzystaniu z kuwety nie będzie chciał w niej przebywać i załatwi swoje potrzeby w innych miejscach. Warto wybrać się wtedy do weterynarza i zrobić badania moczu oraz krwi. Pamiętajmy, że koty bardzo dobrze ukrywają swoje dolegliwości, a im szybciej wykryje się chorobę tym lepiej można ją zwalczyć.

Kolejną przyczyną może być stres. Koty bardzo mocno przyzwyczajają się do rutynowych działań i zwyczajów, a wszystko co zaburza ustalony porządek może wywołać stres u naszego pupila. Przyczyną może być przeprowadzka, przemeblowanie, nowa osoba w domu, inne zwierzę itp.

Niechęć do kuwety może się pojawić nagle i bez widocznej przyczyny. Kuwet może być np. zbyt mała, kot nie może wtedy się swobodnie okręcić ani pogrzebać w żwirku. Większość kotów woli kuwety otwarte, w krytej zapachy są silniejsze ale za to zapewnia więcej spokoju, co cenią sobie niektóre zwierzęta.

Żwirek zgodny z naszymi wyobrażeniami niekoniecznie będzie najlepszy wg naszego pupila. Koty wolą miękki, drobny żwirek, łatwy do przekopania, niekłujący w łapki i najlepiej bezzapachowy. Problemem może być też ilość żwirku. Jedne koty preferują kiedy jest go dużo i mogą sobie pokopać, inne - kiedy dno kuwety jest ledwie przykryte.

Czasem kotu nie odpowiada ustawienie kuwety. Powinna ona być w cichym, spokojnym miejscu, z dala od misek z jedzeniem (koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą). Jeśli kot załatwia się w gdzie indziej warto postawić tam kuwetę i powoli (kilka cm dziennie) przesuwać  ją na docelowe miejsce.

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami dlatego kuwetę należy sprzątać kilka razy dziennie, a ok. raz na tydzień porządnie umyć przy pomocy środków pozbawionych intensywnego zapachu.

 W przypadku tak małego kota na pewno nie mamy do czynienia ze znaczeniem terenu, ale warto o tym pamiętać na przyszłość i rozważyć sterylizację kotka za kilka miesięcy.

 

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl

Szczepienia

Pytanie: Dobry wieczór. Mam pytanie odnośnie szczepień. Nasza kotka jest szczepiona co roku na podstawowe choroby wirusowe. W niektórych przypadkach spotkałam się z opinią, że kota można szczepić co 2 lata. A jak to jest w przypadku szczepienia przeciwko wściekliźnie? Czy należy szczepić czy nie? Naczytałam się o mięsaku poszczepiennym i szczerze mówiąc mam wielkie obawy. Bella jest kotką wychodzącą w okresie letnim. Raz została zaszczepiona przeciwnko wściekliżnie 2,5 roku temu. Teraz nasz dr mówi, żeby nie szczepić. Jak Państwo uważacie? Dziękuję. Pozdrawiam.

Ania

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku szczepienia kotów. Jednak ze względu na zdrowie naszego pupila warto zabezpieczyć go przed groźnymi dla niego chorobami zakaźnymi. Ilość oraz rodzaj szczepionek, a także częstotliwość ich podawania zależą od trybu życia i środowiska w jakim przebywa nasz kot.

Wszystkie koty powinny zostać zaszczepione przeciwko szczególnie groźnym dla ich zdrowia panleukopenii oraz tzw. „kociemu katarowi" (hesperwiroza i kalciwiroza). Młodego kota szczepimy przeciwko tym chorobom po raz pierwszy w wieku 8 tygodni, zaś po raz drugi w wieku 11-13 tygodni. Kolejne szczepienie, tzw. przypominające, po roku od ostatniego szczepienia. Następnych szczepień dokonujemy w zależności od trybu życia zwierzęcia. Koty „domowe", czyli nie wychodzące na dwór szczepimy co 2-3 lata. Koty, które wychodzą na dwór zaleca się szczepić raz na rok.

Dodatkowo koty, które często wychodzą na zewnątrz oraz żyjące w dużych skupiskach zwierząt i w okolicach wiejskich – warto zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać, gdy kociak ma ok. 16 tygodni i nie wcześniej niż w trzy tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko panleukopenii i kociemu katarowi. Kolejne szczepienia wykonuje się co dwa lata.

Niestety, u kotów po podaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie istnieje ryzyko wytworzenia się mięsaka poszczepiennego. Dlatego zaleca się szczepienie kota podskórnie w tylną łapę – w przypadku wystąpienia mięsaka istnieje, wtedy możliwość amputacji kończyny, co ratuje życie zwierzęcia. Z powodu tego ryzyka nie zaleca się więc szczepić przeciwko wściekliźnie kotów, które nie wychodzą z domu na zewnątrz.

 

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl

Odrobaczanie

Pytanie: Witam. Mam pytanie odnośnie odrobaczania kotów. Nasza kotka gdy ją znaleźliśmy miała zaawansowany koci katar i była jak się okazało zarobaczona (glisty). Bardzo długo ją odrobaczamy ok roku a te paskudztwa co jakiś czas wracają. Czy jest szansa, że kiedyś kotka przestanie się infekować? Była odrobaczana różnymi preparatami i prawie za każdym razem były martwe glisty w kale po kilka sztuk. Teraz ma 2 lata i nie wiem czy kiedyś uda nam się pozbyć na zawsze tych pasożytów? Jak często przy takim nawrocie robaczycy należy bezpiecznie dla nas i dla kotka wykonywać odrobaczanie. Nasz dr nie wie dlaczego tak jest. Sugerowano testy na białaczkę i FiVl. Kotka ogólnie jest piękna, zdrowa, czasami tylko kicha i sporadycznie zakaszle - raz na miesiąć może dwa. Dziękuję za radę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 

Częstotliwość odrobaczania kota zależy od tego, czy kot jest wychodzący, czy mieszka wyłącznie w domu. Koty domowe nie polują i nie zjadają przypadkowych rzeczy, więc zazwyczaj wystarczy odrobaczać je co 6 miesięcy. Natomiast koty wychodzące są bardziej narażone na zarażenie pasożytami, dlatego powinno się je odrobaczać co 3-4 miesiące.

 

Na rynku są dostępne środki odrobaczające w różnych postaciach: pasty, tabletki, czy środki typu spot-on, zakraplane na kark naszego Ulubieńca. Weterynarz dobiera odpowiedni preparat dostosowany do wieku, wagi i potrzeb kota.

 

Należy pamiętać, że preparaty usuwają jedynie dojrzałe osobniki pasożytów, dlatego jeżeli u kota stwierdzono zarażenie glistami, należy wziąć pod uwagę ich cykl rozwojowy i powtórzyć odrobaczanie po dwóch tygodniach.

 

Poza podaniem leku konieczne jest też dokładne wymycie kuwety oraz wypranie kocich posłanek. Mogą się tam znajdować jaja pasożytów, które ponownie zarażą naszego pupila. Należy również pamiętać, że jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta, należy je odrobaczyć w tym samym czasie.

 

Nie wolno leczyć kota na własną rękę bez konsultacji z weterynarzem, który dokładnie obejrzy i zbada naszego Ulubieńca. Przy przewlekłym problemie pomocne może być badanie kału oraz testy na choroby zakaźne.

 

Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl

Kaszel u kota

Pytanie: Czy kaszel może być objawem zakłaczenia? Moja kotka nigdy nie zwróciła wylizanej sierści.. je trawę dla kotów i czasami jak śpi zaczyna kaszleć. Trwa to możę minutę i na końcu przełyka i jest spokój. Nie ma innych objawów. Dziękuję za radę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:


Występowanie kaszlu u kota może mieć wiele przyczyn. Kaszel może występować jako objaw schorzeń układu oddechowego, może również mieć podłoże alergiczne i pojawiać się podczas kontaktu z alergenem.


Najczęstszymi alergenami wywołującymi koci kaszel są: pyłki traw, roztocza, perfumy lub dym papierosowy. Proszę spróbować wyeliminować czynniki drażniące i sprawdzić, czy kaszel ustanie.


Kaszel może być również wywoływany chorobą wirusową, może być objawem kociego kataru.


Częstą przyczyną występowania krótkotrwałych, pojedynczych kaszlnięć jest obecność pasożytów w organizmie kota. Pasożyty przemieszczając się po organizmie trafiają również do płuc powodując ich podrażnienie oraz występowanie kaszlu.


Kaszel może być również spowodowany nagromadzeniem w organizmie kul włosowych, w takim przypadku należy niezwłocznie podać kotu karmę zawierającą włókno i celulozę, aby zminimalizować występowanie kul włosowych.


Nie należy lekceważyć kociego kaszlu, ponieważ nieleczony może on prowadzić do poważnych konsekwencji. Przyczyn występowania kaszlu jest wiele, dlatego też najlepszym sposobem na otrzymanie prawidłowej diagnozy jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć kota na własną rękę, ponieważ brak diagnozy popartej badaniami lub błędna diagnoza mogą prowadzić do pogorszenie się stanu zdrowia ulubieńca.


Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl
 

Jak odchudzić kota?

Pytanie: Witam. Mam pytanie. Jak skutecznie odchudzić kotkę. Próbowałam zmniejszyć porcje karmy, dostaje karmę dla kotów po sterylizacji.  Dodam jeszcze, że absolutnie żadne zachęty do zabawy nie działają na moją Migotkę. Aktywna jest tylko wtedy, kiedy domaga się jedzenia. Naprawdę nie mam pojęcia jak zredukować jej wagę. Wiem, że taki stan rzeczy może negatywnie odbić się na jej zdrowiu. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Kocia nadwaga jest chorobą wymagającą specjalistycznej diagnozy lekarza weterynarii. Po pierwsze należy sprawdzić, czy kot rzeczywiście ma za dużą masę ciała, czy mieści się w odgórnie ustalonych dla swojej rasy normach wagowych czy może poza nie wykracza.

Następnie należy sprawdzić, czy nadwaga kota spowodowana jest brakiem ruchu i nieprawidłową dietą, czy może nasz pupil cierpi na jakąś chorobę, której objawem jest właśnie wzrost wagi.

W pierwszym przypadku odchudzanie pupila powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, który dobierze naszemu kotu specjalną dietę, pomoże ustalić codzienną dawkę karmy, a także wskaże, jaki błędy żywieniowe należy wyeliminować.

Dieta odchudzająca charakteryzuje się przede wszystkim:

wysokim poziomem białka i włókna, dzięki czemu zwiększa się objętość treści pokarmowej i kot nie ma uczucia głodu obniżoną kalorycznością, niską zawartością tłuszczu bogactwem witamin i minerałów, które dostarczą kociemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych

Warto pamiętać, że u kotów otyłych występuje przeciążenie stawów, dlatego należy zwrócić uwagę, by podawana karma zawierała składniki wzmacniające kości.

Po zakończeniu pierwszego etapu - fazy odchudzania należy wprowadzić karmę, która pozwoli utrzymać naszemu ulubieńcowi prawidłową wagę ciała.

Bardzo ważna jest również aktywność. Zapewnienie kotu codziennej dawki ruchu pozwala spalić nadmiar tłuszczu. Otyłe koty bywają leniwe, bardzo ciężko jest zachęcić je do zabawy, każdy właściciel musi znaleźć odpowiedni sposób na swojego kota. Na niektóre zwierzaki działają piłki, inne wolą myszki na sznurkach, czy kocie wędki. Jeżeli kot jest wychodzący, można próbować wyprowadzać go na regularne spacery. Kot zmuszony do wędrówki będzie w ciągłym ruchu, z czasem przyzwyczai się do aktywności i nie będzie miał nic przeciwko wspólnym zabawom. Często świetnym rozwiązaniem jest drugi kot (najlepiej młody, energiczny), który zachęci otyłego leniuszka do zabaw.

Jeżeli natomiast otyłość jest jedynie objawem choroby, należy jak najszybciej zdiagnozować i wyeliminować przyczynę pod czujnym okiem lekarza weterynarii.

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl

 

Zapalenie dziąseł u kota.

Pytanie: Czy jest jakiś lek na zapalenie dziąseł u kotka? Szczotkowanie odpada :-) A może można czymś smarować? Dziękuję.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:


Objawów zapalenia dziąseł nie wolno ignorować. Bardzo ważna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem weterynarii (najlepiej kocim stomatologiem) w celu prawidłowego zdiagnozowania problemu. Wczesna interwencja pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.


W zależności od stopnia zapalenia można stosować następujące rozwiązania:


W przypadku niewielkich zmian najprostszym rozwiązaniem jest zachowanie idealnej higieny w kocim pyszczku - oznacza to czyszczenie ząbków bardzo miękką szczoteczką i pastą dwa razy dziennie. Należy dokładnie usuwać wszystkie bakterie i czyścić płytkę nazębną.


Po dokładnym czyszczeniu można zastosować stomatologiczną maść o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i odkażającym, np. Sachol. 
 
Nie mamy informacji, dlaczego nie może Pani zastosować szczotkowania, a bardzo pomogłoby to w rekomendacji. Jeżeli kot jest agresywny i nie pozwala na taki zabieg możemy zarekomendować postępowanie właściwe dla bardziej zaawansowanych przypadków, które polega na dokładnym oczyszczeniu jamy ustnej (kamienia nazębnego) pod narkozą i kontrolą specjalisty.


Na późniejszym etapie można rozpocząć leczenie preparatami sterydowymi pod osłoną antybiotykową. Jednakże takie rozwiązanie zalecane jest tylko w niektórych przypadkach. Kuracja sterydowa daje szybkie efekty, niestety nie są one długotrwałe. W momencie zakończenia leczenia, odstawienia sterydów istnieje wysokie prawdopodobieństwo powrotu stanu zapalenia dziąseł sprzed kuracji.


Niestety w większości przypadków najskuteczniejszą formą walki z zapaleniem jest usunięcie ząbków. Zazwyczaj powyższa opcja zalecana jest przez specjalistę, jeżeli wszystkie wcześniejsze formy leczenia nie pomogą.


Zalecamy rozpocząć walkę z zapaleniem od konsultacji ze specjalistą i zadbania o higienę kociej jamy ustnej. Mamy nadzieję, że Twój Ulubieniec szybko upora się z problemem.


Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl

Czy można dać kotom ryby?

Pytanie: Chodzi mi o koty bezdomne.Zaczyna się okres przygotowywania ryb,a co za tym idzie patroszenie ich.Widzę,że niektórzy wyrzucają resztki ,by mogły zjeść je koty.Zresztą tak samo dzieje sie po świętach,gdzie ryby w różnej postaci już przetworzone są również karmą dla kotów ( zresztą nie tylko).Rozumiem,że lepiej dać kotom jedzenie,jak wyrzucić do śmietnika,ale czy to dobry pomysł? Zawsze się boję ości,które koty przecież znajdują w rybach.Czy one sobie jakoś z tym radzą?Czy się nie udławią,nie utknie gdzieś ta ość? Zatem dawać te ryby,czy nie?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 


Kotom nie wolno podawać ryb zawierających ości, gdyż mogą one przebić miękkie tkanki przewodu pokarmowego.


Jeżeli już zdecydujemy się na dokarmianie kota rybami, należy pamiętać, że można to robić tylko 2-3 razy w tygodniu i to w niewielkich ilościach. Najlepiej podawać kotu gotowany filet z ryby.


Nie wolno natomiast karmić kota rybami wędzonymi oraz rybami z puszki, ponieważ zawierają one szkodliwe przyprawy oraz sól. Odradzamy również podawanie surowych ryb, gdyż uniemożliwiają one przyswajanie witaminy B. Surowe ryby mogą również powodować wystąpienie robaków, które później bardzo ciężko jest usunąć z kociego brzuszka. Nie podajemy też ryb smażonych.


Okres przed i poświąteczny to wielki dylemat. Należy pamiętać o kotach bezdomnych, ale też uważać, by niechcący nie wyrządzić im krzywdy. Dlatego też najlepiej jest podawać ryby gotowane, bez przypraw, na pewno filetowane. Wyjątkiem mogą być duże ryby morskie, które maja bardzo mało, dobrze widocznych ości. Wiąże się to jednak z ogromnym ryzykiem, gdyż kot powinien poradzić sobie z ośćmi, ale nigdy nie mamy takiej pewności, dlatego też jeżeli jest to tylko możliwe - decydujmy się na filety.


Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl

 

 

Dlaczego moje koty nie są pieszczochami ?

Pytanie: Mam dwa koty. Koty po przejściach, zabrane z ulicy, chore. Moje zwierzaki nie pozwalają się głaskać, pozwalają tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Nie przychodzą na kolana. Do tego Migotka potrafi cały dzień siedzieć za tapczanem. Zauważyłam, że najlepiej się czuje, kiedy tylko ja jestem z nią w domu. Wtedy widać, że jest odstresowana, przychodzi do mnie i domaga  się pieszczot. Proszę mi doradzić jak mogę tą sytuacje zmienić. Pozdrawiam

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:


Jeśli sprowadzamy do domu małego kociaka, jesteśmy w stanie od początku ukształtować jego charakter, jeżeli natomiast decydujemy się na opiekę nad kotem po przejściach musimy być gotowi na walkę z lękami zakorzenionymi w kociej psychice w wyniku doznanych krzywd.


Koty po przejściach możemy podzielić na kilka grup:


Pierwszą z nich są zwierzaki, które w młodości miały braki w kontaktach z ludźmi. Tym samym cierpią na zaburzenia hierarchii wartości. Nie wiedzą, czego należy się bać, a co mogą zaakceptować.
Inną grupę stanowią koty, które w przeszłości doznały jakiejś krzywdy. W dorosłym życiu skutkuje to wystąpieniem syndromu stresu pourazowego. oznacz to, że pewne bodźce, np. ton głosu, dotyk, mogą kojarzyć się z doznaną krzywdą i wywoływać reakcję obronną, np. chowanie się za meblami.


Koty, które diametralnie zmieniły swoje warunki życia, tzn. np. wychowały się na wsi, a obecnie przebywają w ciasnym mieszkaniu w bloku mogą mieć problem z nowymi doznaniami, odczuwać dezorientację, lęk i dyskomfort.
Niezależnie od tego, do której grupy można zakwalifikować zwierzę, każdy kot w nowej rodzinie będzie czuł się obco. Czasem koty wymagają bardzo dużo czasu na aklimatyzację, należy pozwolić zwierzakowi obwąchać każdy kąt, oswoić się z nową sytuacją. Jeżeli kot nie wykazuje chęci do zabawy, nie wolno na siłę go głaskać, przytulać, ani zmuszać do jakiejkolwiek aktywności, nawet jeżeli kot jest w naszej rodzinie już kilka lat. Gdy ulubieniec poczuje się pewnie, obdarzy właściciela zaufaniem, z pewnością sam zacznie domagać się pieszczot. 


Należy również pamiętać, że nawet jeśli właściciel zostanie przez zwierzę zaakceptowany i obdarzony zaufaniem to każda nowa osoba pojawiająca się w domu będzie wywoływała w kotu lęk oraz reakcję obronną. Proces zaznajamiania się zwierzęcia z gośćmi może być bardzo złożony i długotrwały.


Warto wiedzieć, że jeżeli decydujemy się na zaadoptowanie kota po przejściach, musimy zaakceptować wszystkie jego lęki i wady. Niestety nie możemy przyspieszyć procesu aklimatyzacji oraz budowania więzi z domownikami. Nie wolno kota do niczego zmuszać, ani poganiać. Możemy jedynie zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa ustalając stały harmonogram dnia, czyli stałe godziny karmienia, spacerów oraz czekać, aż kot w pełni nam zaufa i sam zacznie domagać się czułości nie tylko od właściciela, ale też innych domowników.


Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl
 

Kotek gryzie.

Pytanie: Nasza kotka jest łagodna i miła ale czasami jak jaą glaszczę, mruczy zadowolona i nagle łapie zabkami moją rękę i podgryza albo trzyma w ząbkach kawałek skóry, nie do krwi ale czuję :-) Nie wydaje mi się, że to agresja. Dlaczego tak robi?Dziękuję.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przyczyny takiego zachowania przez behawiorystów nazywane są agresją wyzwalaną przez pieszczoty, głaskanie. Niestety przyczyny tego zjawiska nie są dobrze znane. Możliwe, że kot daje nam do zrozumienia, że jego limit tolerowania pieszczot, dotyku został już osiągnięty i ma dość lub miejsca, w których jest dotykany są bardziej wrażliwe niż inne. Jeśli ugryzienie jest silne i pojawia się po nim krew - niewątpliwie taka jest przyczyna ugryzienia. Jeśli Twój kot reaguje w ten sposób, warto poszukać subtelnych sygnałów wskazujących na to, że kot ma już dość. Mogą to być: uderzenia ogonem, niepokój, strzyżenie uszami, ruch jego pyszczka w stronę Twojej ręki, syczenie lub krótkie miauczenie. Najlepszym leczeniem takiej formy agresji jest zaprzestanie głaskania jak tylko zauważysz powyższe sygnały. Jakakolwiek kara lub wystraszenie kota może dodatkowo zmniejszyć jego tolerancję pieszczot.

Inną przyczyną, mającą miejsce znacznie częściej, objawiającą się w szczególności delikatnymi uszczypnięciami, delikatnymi ugryzieniami, trzymaniem w pyszczku kawałka skóry, itd. może być chęć okazania zadowolenia i  uczucia przywiązania, miłości. Takie zachowania nie są niczym odbiegającym od normy i zdarzają się naprawdę dużej liczbie kotów.

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl