Kotek gryzie.

Pytanie: Nasza kotka jest łagodna i miła ale czasami jak jaą glaszczę, mruczy zadowolona i nagle łapie zabkami moją rękę i podgryza albo trzyma w ząbkach kawałek skóry, nie do krwi ale czuję :-) Nie wydaje mi się, że to agresja. Dlaczego tak robi?Dziękuję.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przyczyny takiego zachowania przez behawiorystów nazywane są agresją wyzwalaną przez pieszczoty, głaskanie. Niestety przyczyny tego zjawiska nie są dobrze znane. Możliwe, że kot daje nam do zrozumienia, że jego limit tolerowania pieszczot, dotyku został już osiągnięty i ma dość lub miejsca, w których jest dotykany są bardziej wrażliwe niż inne. Jeśli ugryzienie jest silne i pojawia się po nim krew - niewątpliwie taka jest przyczyna ugryzienia. Jeśli Twój kot reaguje w ten sposób, warto poszukać subtelnych sygnałów wskazujących na to, że kot ma już dość. Mogą to być: uderzenia ogonem, niepokój, strzyżenie uszami, ruch jego pyszczka w stronę Twojej ręki, syczenie lub krótkie miauczenie. Najlepszym leczeniem takiej formy agresji jest zaprzestanie głaskania jak tylko zauważysz powyższe sygnały. Jakakolwiek kara lub wystraszenie kota może dodatkowo zmniejszyć jego tolerancję pieszczot.

Inną przyczyną, mającą miejsce znacznie częściej, objawiającą się w szczególności delikatnymi uszczypnięciami, delikatnymi ugryzieniami, trzymaniem w pyszczku kawałka skóry, itd. może być chęć okazania zadowolenia i  uczucia przywiązania, miłości. Takie zachowania nie są niczym odbiegającym od normy i zdarzają się naprawdę dużej liczbie kotów.

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl