Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1

Porady Eksperta PURINA® ONE® dotyczące kotów

Poznaj Eksperta PURINA® ONE®.

Sybilla podzieli się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego kota niezwykłym.

Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić kota do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

Nasz expert Sybilla

Sybilla
specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt. Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Zapytaj      ➝

 
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa (dalej: „Administrator danych"). Powyższe dotyczy również innych danych, które zostaną zebrane od Pani/Pana w trakcie kontaktów Pani/Pana z Administratorem danych. Wszelkie żądania, pytania i wnioski dotyczące Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez Administratora danych lub związanych z nimi praw, należy kierować pisemnie na adres: Nestlé Polska S.A., ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa lub mailem na adres: data.privacy@pl.nestle.com. Dane kontaktowe do inspektora ochrony danych osobowych: DataProtectionOffice@nestle.com.

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Nestlé.
Ostatnie pytania zadane Sybilli

kocia kuweta

Pytanie: Witam,

Mam problem z małym kotkiem. Tosia ma 2,5 miesiąca. Na początku wszystko szło w dobrą stronę i załatwiała się do kuwety. Od jakiegoś czasu kotka unika kuwety. Załatwia się obok lub w całkowicie innym miejscu :/ Próbowaliśmy przenieść kuwetę, zmieniliśmy żwirek ale nic nie pomogło.

Moja mama już się denerwuje, bo nie można przewidzieć gdzie Tosia się załatwi. 

Może są jakieś sprawdzone sposoby na kuwetowe sprawy ?

Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przyczyny załatwiania się kota poza kuwetą może być kilka. Najczęściej są to:

Problemy zdrowotne Stres Niewłaściwa kuweta (rozmiar, miejsce, żwirek) Zbyt rzadko czyszczona kuweta Znaczenie terenu

 

W pierwszej kolejności należy rozważyć problemy zdrowotne. Jeśli kot odczuwa ból przy korzystaniu z kuwety nie będzie chciał w niej przebywać i załatwi swoje potrzeby w innych miejscach. Warto wybrać się wtedy do weterynarza i zrobić badania moczu oraz krwi. Pamiętajmy, że koty bardzo dobrze ukrywają swoje dolegliwości, a im szybciej wykryje się chorobę tym lepiej można ją zwalczyć.

Kolejną przyczyną może być stres. Koty bardzo mocno przyzwyczajają się do rutynowych działań i zwyczajów, a wszystko co zaburza ustalony porządek może wywołać stres u naszego pupila. Przyczyną może być przeprowadzka, przemeblowanie, nowa osoba w domu, inne zwierzę itp.

Niechęć do kuwety może się pojawić nagle i bez widocznej przyczyny. Kuwet może być np. zbyt mała, kot nie może wtedy się swobodnie okręcić ani pogrzebać w żwirku. Większość kotów woli kuwety otwarte, w krytej zapachy są silniejsze ale za to zapewnia więcej spokoju, co cenią sobie niektóre zwierzęta.

Żwirek zgodny z naszymi wyobrażeniami niekoniecznie będzie najlepszy wg naszego pupila. Koty wolą miękki, drobny żwirek, łatwy do przekopania, niekłujący w łapki i najlepiej bezzapachowy. Problemem może być też ilość żwirku. Jedne koty preferują kiedy jest go dużo i mogą sobie pokopać, inne - kiedy dno kuwety jest ledwie przykryte.

Czasem kotu nie odpowiada ustawienie kuwety. Powinna ona być w cichym, spokojnym miejscu, z dala od misek z jedzeniem (koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą). Jeśli kot załatwia się w gdzie indziej warto postawić tam kuwetę i powoli (kilka cm dziennie) przesuwać  ją na docelowe miejsce.

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami dlatego kuwetę należy sprzątać kilka razy dziennie, a ok. raz na tydzień porządnie umyć przy pomocy środków pozbawionych intensywnego zapachu.

 W przypadku tak małego kota na pewno nie mamy do czynienia ze znaczeniem terenu, ale warto o tym pamiętać na przyszłość i rozważyć sterylizację kotka za kilka miesięcy.

 

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl

Szczepienia

Pytanie: Dobry wieczór. Mam pytanie odnośnie szczepień. Nasza kotka jest szczepiona co roku na podstawowe choroby wirusowe. W niektórych przypadkach spotkałam się z opinią, że kota można szczepić co 2 lata. A jak to jest w przypadku szczepienia przeciwko wściekliźnie? Czy należy szczepić czy nie? Naczytałam się o mięsaku poszczepiennym i szczerze mówiąc mam wielkie obawy. Bella jest kotką wychodzącą w okresie letnim. Raz została zaszczepiona przeciwnko wściekliżnie 2,5 roku temu. Teraz nasz dr mówi, żeby nie szczepić. Jak Państwo uważacie? Dziękuję. Pozdrawiam.

Ania

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku szczepienia kotów. Jednak ze względu na zdrowie naszego pupila warto zabezpieczyć go przed groźnymi dla niego chorobami zakaźnymi. Ilość oraz rodzaj szczepionek, a także częstotliwość ich podawania zależą od trybu życia i środowiska w jakim przebywa nasz kot.

Wszystkie koty powinny zostać zaszczepione przeciwko szczególnie groźnym dla ich zdrowia panleukopenii oraz tzw. „kociemu katarowi" (hesperwiroza i kalciwiroza). Młodego kota szczepimy przeciwko tym chorobom po raz pierwszy w wieku 8 tygodni, zaś po raz drugi w wieku 11-13 tygodni. Kolejne szczepienie, tzw. przypominające, po roku od ostatniego szczepienia. Następnych szczepień dokonujemy w zależności od trybu życia zwierzęcia. Koty „domowe", czyli nie wychodzące na dwór szczepimy co 2-3 lata. Koty, które wychodzą na dwór zaleca się szczepić raz na rok.

Dodatkowo koty, które często wychodzą na zewnątrz oraz żyjące w dużych skupiskach zwierząt i w okolicach wiejskich – warto zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać, gdy kociak ma ok. 16 tygodni i nie wcześniej niż w trzy tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko panleukopenii i kociemu katarowi. Kolejne szczepienia wykonuje się co dwa lata.

Niestety, u kotów po podaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie istnieje ryzyko wytworzenia się mięsaka poszczepiennego. Dlatego zaleca się szczepienie kota podskórnie w tylną łapę – w przypadku wystąpienia mięsaka istnieje, wtedy możliwość amputacji kończyny, co ratuje życie zwierzęcia. Z powodu tego ryzyka nie zaleca się więc szczepić przeciwko wściekliźnie kotów, które nie wychodzą z domu na zewnątrz.

 

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl

Odrobaczanie

Pytanie: Witam. Mam pytanie odnośnie odrobaczania kotów. Nasza kotka gdy ją znaleźliśmy miała zaawansowany koci katar i była jak się okazało zarobaczona (glisty). Bardzo długo ją odrobaczamy ok roku a te paskudztwa co jakiś czas wracają. Czy jest szansa, że kiedyś kotka przestanie się infekować? Była odrobaczana różnymi preparatami i prawie za każdym razem były martwe glisty w kale po kilka sztuk. Teraz ma 2 lata i nie wiem czy kiedyś uda nam się pozbyć na zawsze tych pasożytów? Jak często przy takim nawrocie robaczycy należy bezpiecznie dla nas i dla kotka wykonywać odrobaczanie. Nasz dr nie wie dlaczego tak jest. Sugerowano testy na białaczkę i FiVl. Kotka ogólnie jest piękna, zdrowa, czasami tylko kicha i sporadycznie zakaszle - raz na miesiąć może dwa. Dziękuję za radę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 

Częstotliwość odrobaczania kota zależy od tego, czy kot jest wychodzący, czy mieszka wyłącznie w domu. Koty domowe nie polują i nie zjadają przypadkowych rzeczy, więc zazwyczaj wystarczy odrobaczać je co 6 miesięcy. Natomiast koty wychodzące są bardziej narażone na zarażenie pasożytami, dlatego powinno się je odrobaczać co 3-4 miesiące.

 

Na rynku są dostępne środki odrobaczające w różnych postaciach: pasty, tabletki, czy środki typu spot-on, zakraplane na kark naszego Ulubieńca. Weterynarz dobiera odpowiedni preparat dostosowany do wieku, wagi i potrzeb kota.

 

Należy pamiętać, że preparaty usuwają jedynie dojrzałe osobniki pasożytów, dlatego jeżeli u kota stwierdzono zarażenie glistami, należy wziąć pod uwagę ich cykl rozwojowy i powtórzyć odrobaczanie po dwóch tygodniach.

 

Poza podaniem leku konieczne jest też dokładne wymycie kuwety oraz wypranie kocich posłanek. Mogą się tam znajdować jaja pasożytów, które ponownie zarażą naszego pupila. Należy również pamiętać, że jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta, należy je odrobaczyć w tym samym czasie.

 

Nie wolno leczyć kota na własną rękę bez konsultacji z weterynarzem, który dokładnie obejrzy i zbada naszego Ulubieńca. Przy przewlekłym problemie pomocne może być badanie kału oraz testy na choroby zakaźne.

 

Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl

Kaszel u kota

Pytanie: Czy kaszel może być objawem zakłaczenia? Moja kotka nigdy nie zwróciła wylizanej sierści.. je trawę dla kotów i czasami jak śpi zaczyna kaszleć. Trwa to możę minutę i na końcu przełyka i jest spokój. Nie ma innych objawów. Dziękuję za radę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:


Występowanie kaszlu u kota może mieć wiele przyczyn. Kaszel może występować jako objaw schorzeń układu oddechowego, może również mieć podłoże alergiczne i pojawiać się podczas kontaktu z alergenem.


Najczęstszymi alergenami wywołującymi koci kaszel są: pyłki traw, roztocza, perfumy lub dym papierosowy. Proszę spróbować wyeliminować czynniki drażniące i sprawdzić, czy kaszel ustanie.


Kaszel może być również wywoływany chorobą wirusową, może być objawem kociego kataru.


Częstą przyczyną występowania krótkotrwałych, pojedynczych kaszlnięć jest obecność pasożytów w organizmie kota. Pasożyty przemieszczając się po organizmie trafiają również do płuc powodując ich podrażnienie oraz występowanie kaszlu.


Kaszel może być również spowodowany nagromadzeniem w organizmie kul włosowych, w takim przypadku należy niezwłocznie podać kotu karmę zawierającą włókno i celulozę, aby zminimalizować występowanie kul włosowych.


Nie należy lekceważyć kociego kaszlu, ponieważ nieleczony może on prowadzić do poważnych konsekwencji. Przyczyn występowania kaszlu jest wiele, dlatego też najlepszym sposobem na otrzymanie prawidłowej diagnozy jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć kota na własną rękę, ponieważ brak diagnozy popartej badaniami lub błędna diagnoza mogą prowadzić do pogorszenie się stanu zdrowia ulubieńca.


Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl
 

Jak odchudzić kota?

Pytanie: Witam. Mam pytanie. Jak skutecznie odchudzić kotkę. Próbowałam zmniejszyć porcje karmy, dostaje karmę dla kotów po sterylizacji.  Dodam jeszcze, że absolutnie żadne zachęty do zabawy nie działają na moją Migotkę. Aktywna jest tylko wtedy, kiedy domaga się jedzenia. Naprawdę nie mam pojęcia jak zredukować jej wagę. Wiem, że taki stan rzeczy może negatywnie odbić się na jej zdrowiu. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Kocia nadwaga jest chorobą wymagającą specjalistycznej diagnozy lekarza weterynarii. Po pierwsze należy sprawdzić, czy kot rzeczywiście ma za dużą masę ciała, czy mieści się w odgórnie ustalonych dla swojej rasy normach wagowych czy może poza nie wykracza.

Następnie należy sprawdzić, czy nadwaga kota spowodowana jest brakiem ruchu i nieprawidłową dietą, czy może nasz pupil cierpi na jakąś chorobę, której objawem jest właśnie wzrost wagi.

W pierwszym przypadku odchudzanie pupila powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, który dobierze naszemu kotu specjalną dietę, pomoże ustalić codzienną dawkę karmy, a także wskaże, jaki błędy żywieniowe należy wyeliminować.

Dieta odchudzająca charakteryzuje się przede wszystkim:

wysokim poziomem białka i włókna, dzięki czemu zwiększa się objętość treści pokarmowej i kot nie ma uczucia głodu obniżoną kalorycznością, niską zawartością tłuszczu bogactwem witamin i minerałów, które dostarczą kociemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych

Warto pamiętać, że u kotów otyłych występuje przeciążenie stawów, dlatego należy zwrócić uwagę, by podawana karma zawierała składniki wzmacniające kości.

Po zakończeniu pierwszego etapu - fazy odchudzania należy wprowadzić karmę, która pozwoli utrzymać naszemu ulubieńcowi prawidłową wagę ciała.

Bardzo ważna jest również aktywność. Zapewnienie kotu codziennej dawki ruchu pozwala spalić nadmiar tłuszczu. Otyłe koty bywają leniwe, bardzo ciężko jest zachęcić je do zabawy, każdy właściciel musi znaleźć odpowiedni sposób na swojego kota. Na niektóre zwierzaki działają piłki, inne wolą myszki na sznurkach, czy kocie wędki. Jeżeli kot jest wychodzący, można próbować wyprowadzać go na regularne spacery. Kot zmuszony do wędrówki będzie w ciągłym ruchu, z czasem przyzwyczai się do aktywności i nie będzie miał nic przeciwko wspólnym zabawom. Często świetnym rozwiązaniem jest drugi kot (najlepiej młody, energiczny), który zachęci otyłego leniuszka do zabaw.

Jeżeli natomiast otyłość jest jedynie objawem choroby, należy jak najszybciej zdiagnozować i wyeliminować przyczynę pod czujnym okiem lekarza weterynarii.

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl