Jak odchudzić kota?

Pytanie: Witam. Mam pytanie. Jak skutecznie odchudzić kotkę. Próbowałam zmniejszyć porcje karmy, dostaje karmę dla kotów po sterylizacji.  Dodam jeszcze, że absolutnie żadne zachęty do zabawy nie działają na moją Migotkę. Aktywna jest tylko wtedy, kiedy domaga się jedzenia. Naprawdę nie mam pojęcia jak zredukować jej wagę. Wiem, że taki stan rzeczy może negatywnie odbić się na jej zdrowiu. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Kocia nadwaga jest chorobą wymagającą specjalistycznej diagnozy lekarza weterynarii. Po pierwsze należy sprawdzić, czy kot rzeczywiście ma za dużą masę ciała, czy mieści się w odgórnie ustalonych dla swojej rasy normach wagowych czy może poza nie wykracza.

Następnie należy sprawdzić, czy nadwaga kota spowodowana jest brakiem ruchu i nieprawidłową dietą, czy może nasz pupil cierpi na jakąś chorobę, której objawem jest właśnie wzrost wagi.

W pierwszym przypadku odchudzanie pupila powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, który dobierze naszemu kotu specjalną dietę, pomoże ustalić codzienną dawkę karmy, a także wskaże, jaki błędy żywieniowe należy wyeliminować.

Dieta odchudzająca charakteryzuje się przede wszystkim:

wysokim poziomem białka i włókna, dzięki czemu zwiększa się objętość treści pokarmowej i kot nie ma uczucia głodu obniżoną kalorycznością, niską zawartością tłuszczu bogactwem witamin i minerałów, które dostarczą kociemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych

Warto pamiętać, że u kotów otyłych występuje przeciążenie stawów, dlatego należy zwrócić uwagę, by podawana karma zawierała składniki wzmacniające kości.

Po zakończeniu pierwszego etapu - fazy odchudzania należy wprowadzić karmę, która pozwoli utrzymać naszemu ulubieńcowi prawidłową wagę ciała.

Bardzo ważna jest również aktywność. Zapewnienie kotu codziennej dawki ruchu pozwala spalić nadmiar tłuszczu. Otyłe koty bywają leniwe, bardzo ciężko jest zachęcić je do zabawy, każdy właściciel musi znaleźć odpowiedni sposób na swojego kota. Na niektóre zwierzaki działają piłki, inne wolą myszki na sznurkach, czy kocie wędki. Jeżeli kot jest wychodzący, można próbować wyprowadzać go na regularne spacery. Kot zmuszony do wędrówki będzie w ciągłym ruchu, z czasem przyzwyczai się do aktywności i nie będzie miał nic przeciwko wspólnym zabawom. Często świetnym rozwiązaniem jest drugi kot (najlepiej młody, energiczny), który zachęci otyłego leniuszka do zabaw.

Jeżeli natomiast otyłość jest jedynie objawem choroby, należy jak najszybciej zdiagnozować i wyeliminować przyczynę pod czujnym okiem lekarza weterynarii.

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl