Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1

Porady Eksperta PURINA® ONE® dotyczące kotów

Poznaj Eksperta PURINA® ONE®.

Sybilla podzieli się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego kota niezwykłym.

Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić kota do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

Nasz expert Sybilla

Sybilla
specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt. Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Zapytaj      ➝

 
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa (dalej: „Administrator danych"). Powyższe dotyczy również innych danych, które zostaną zebrane od Pani/Pana w trakcie kontaktów Pani/Pana z Administratorem danych. Wszelkie żądania, pytania i wnioski dotyczące Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez Administratora danych lub związanych z nimi praw, należy kierować pisemnie na adres: Nestlé Polska S.A., ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa lub mailem na adres: data.privacy@pl.nestle.com. Dane kontaktowe do inspektora ochrony danych osobowych: DataProtectionOffice@nestle.com.

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Nestlé.
Ostatnie pytania zadane Sybilli

Odrobaczanie

Pytanie: Witam. Mam pytanie odnośnie odrobaczania kotów. Nasza kotka gdy ją znaleźliśmy miała zaawansowany koci katar i była jak się okazało zarobaczona (glisty). Bardzo długo ją odrobaczamy ok roku a te paskudztwa co jakiś czas wracają. Czy jest szansa, że kiedyś kotka przestanie się infekować? Była odrobaczana różnymi preparatami i prawie za każdym razem były martwe glisty w kale po kilka sztuk. Teraz ma 2 lata i nie wiem czy kiedyś uda nam się pozbyć na zawsze tych pasożytów? Jak często przy takim nawrocie robaczycy należy bezpiecznie dla nas i dla kotka wykonywać odrobaczanie. Nasz dr nie wie dlaczego tak jest. Sugerowano testy na białaczkę i FiVl. Kotka ogólnie jest piękna, zdrowa, czasami tylko kicha i sporadycznie zakaszle - raz na miesiąć może dwa. Dziękuję za radę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 

Częstotliwość odrobaczania kota zależy od tego, czy kot jest wychodzący, czy mieszka wyłącznie w domu. Koty domowe nie polują i nie zjadają przypadkowych rzeczy, więc zazwyczaj wystarczy odrobaczać je co 6 miesięcy. Natomiast koty wychodzące są bardziej narażone na zarażenie pasożytami, dlatego powinno się je odrobaczać co 3-4 miesiące.

 

Na rynku są dostępne środki odrobaczające w różnych postaciach: pasty, tabletki, czy środki typu spot-on, zakraplane na kark naszego Ulubieńca. Weterynarz dobiera odpowiedni preparat dostosowany do wieku, wagi i potrzeb kota.

 

Należy pamiętać, że preparaty usuwają jedynie dojrzałe osobniki pasożytów, dlatego jeżeli u kota stwierdzono zarażenie glistami, należy wziąć pod uwagę ich cykl rozwojowy i powtórzyć odrobaczanie po dwóch tygodniach.

 

Poza podaniem leku konieczne jest też dokładne wymycie kuwety oraz wypranie kocich posłanek. Mogą się tam znajdować jaja pasożytów, które ponownie zarażą naszego pupila. Należy również pamiętać, że jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta, należy je odrobaczyć w tym samym czasie.

 

Nie wolno leczyć kota na własną rękę bez konsultacji z weterynarzem, który dokładnie obejrzy i zbada naszego Ulubieńca. Przy przewlekłym problemie pomocne może być badanie kału oraz testy na choroby zakaźne.

 

Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl

Kaszel u kota

Pytanie: Czy kaszel może być objawem zakłaczenia? Moja kotka nigdy nie zwróciła wylizanej sierści.. je trawę dla kotów i czasami jak śpi zaczyna kaszleć. Trwa to możę minutę i na końcu przełyka i jest spokój. Nie ma innych objawów. Dziękuję za radę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:


Występowanie kaszlu u kota może mieć wiele przyczyn. Kaszel może występować jako objaw schorzeń układu oddechowego, może również mieć podłoże alergiczne i pojawiać się podczas kontaktu z alergenem.


Najczęstszymi alergenami wywołującymi koci kaszel są: pyłki traw, roztocza, perfumy lub dym papierosowy. Proszę spróbować wyeliminować czynniki drażniące i sprawdzić, czy kaszel ustanie.


Kaszel może być również wywoływany chorobą wirusową, może być objawem kociego kataru.


Częstą przyczyną występowania krótkotrwałych, pojedynczych kaszlnięć jest obecność pasożytów w organizmie kota. Pasożyty przemieszczając się po organizmie trafiają również do płuc powodując ich podrażnienie oraz występowanie kaszlu.


Kaszel może być również spowodowany nagromadzeniem w organizmie kul włosowych, w takim przypadku należy niezwłocznie podać kotu karmę zawierającą włókno i celulozę, aby zminimalizować występowanie kul włosowych.


Nie należy lekceważyć kociego kaszlu, ponieważ nieleczony może on prowadzić do poważnych konsekwencji. Przyczyn występowania kaszlu jest wiele, dlatego też najlepszym sposobem na otrzymanie prawidłowej diagnozy jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć kota na własną rękę, ponieważ brak diagnozy popartej badaniami lub błędna diagnoza mogą prowadzić do pogorszenie się stanu zdrowia ulubieńca.


Pozdrawiam,
Ekspert Kociarze.pl