Szczepienia

Pytanie: Dobry wieczór. Mam pytanie odnośnie szczepień. Nasza kotka jest szczepiona co roku na podstawowe choroby wirusowe. W niektórych przypadkach spotkałam się z opinią, że kota można szczepić co 2 lata. A jak to jest w przypadku szczepienia przeciwko wściekliźnie? Czy należy szczepić czy nie? Naczytałam się o mięsaku poszczepiennym i szczerze mówiąc mam wielkie obawy. Bella jest kotką wychodzącą w okresie letnim. Raz została zaszczepiona przeciwnko wściekliżnie 2,5 roku temu. Teraz nasz dr mówi, żeby nie szczepić. Jak Państwo uważacie? Dziękuję. Pozdrawiam.

Ania

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

 

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku szczepienia kotów. Jednak ze względu na zdrowie naszego pupila warto zabezpieczyć go przed groźnymi dla niego chorobami zakaźnymi. Ilość oraz rodzaj szczepionek, a także częstotliwość ich podawania zależą od trybu życia i środowiska w jakim przebywa nasz kot.

Wszystkie koty powinny zostać zaszczepione przeciwko szczególnie groźnym dla ich zdrowia panleukopenii oraz tzw. „kociemu katarowi" (hesperwiroza i kalciwiroza). Młodego kota szczepimy przeciwko tym chorobom po raz pierwszy w wieku 8 tygodni, zaś po raz drugi w wieku 11-13 tygodni. Kolejne szczepienie, tzw. przypominające, po roku od ostatniego szczepienia. Następnych szczepień dokonujemy w zależności od trybu życia zwierzęcia. Koty „domowe", czyli nie wychodzące na dwór szczepimy co 2-3 lata. Koty, które wychodzą na dwór zaleca się szczepić raz na rok.

Dodatkowo koty, które często wychodzą na zewnątrz oraz żyjące w dużych skupiskach zwierząt i w okolicach wiejskich – warto zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać, gdy kociak ma ok. 16 tygodni i nie wcześniej niż w trzy tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko panleukopenii i kociemu katarowi. Kolejne szczepienia wykonuje się co dwa lata.

Niestety, u kotów po podaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie istnieje ryzyko wytworzenia się mięsaka poszczepiennego. Dlatego zaleca się szczepienie kota podskórnie w tylną łapę – w przypadku wystąpienia mięsaka istnieje, wtedy możliwość amputacji kończyny, co ratuje życie zwierzęcia. Z powodu tego ryzyka nie zaleca się więc szczepić przeciwko wściekliźnie kotów, które nie wychodzą z domu na zewnątrz.

 

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl