kocia kuweta

Pytanie: Witam,

Mam problem z małym kotkiem. Tosia ma 2,5 miesiąca. Na początku wszystko szło w dobrą stronę i załatwiała się do kuwety. Od jakiegoś czasu kotka unika kuwety. Załatwia się obok lub w całkowicie innym miejscu :/ Próbowaliśmy przenieść kuwetę, zmieniliśmy żwirek ale nic nie pomogło.

Moja mama już się denerwuje, bo nie można przewidzieć gdzie Tosia się załatwi. 

Może są jakieś sprawdzone sposoby na kuwetowe sprawy ?

Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przyczyny załatwiania się kota poza kuwetą może być kilka. Najczęściej są to:

Problemy zdrowotne Stres Niewłaściwa kuweta (rozmiar, miejsce, żwirek) Zbyt rzadko czyszczona kuweta Znaczenie terenu

 

W pierwszej kolejności należy rozważyć problemy zdrowotne. Jeśli kot odczuwa ból przy korzystaniu z kuwety nie będzie chciał w niej przebywać i załatwi swoje potrzeby w innych miejscach. Warto wybrać się wtedy do weterynarza i zrobić badania moczu oraz krwi. Pamiętajmy, że koty bardzo dobrze ukrywają swoje dolegliwości, a im szybciej wykryje się chorobę tym lepiej można ją zwalczyć.

Kolejną przyczyną może być stres. Koty bardzo mocno przyzwyczajają się do rutynowych działań i zwyczajów, a wszystko co zaburza ustalony porządek może wywołać stres u naszego pupila. Przyczyną może być przeprowadzka, przemeblowanie, nowa osoba w domu, inne zwierzę itp.

Niechęć do kuwety może się pojawić nagle i bez widocznej przyczyny. Kuwet może być np. zbyt mała, kot nie może wtedy się swobodnie okręcić ani pogrzebać w żwirku. Większość kotów woli kuwety otwarte, w krytej zapachy są silniejsze ale za to zapewnia więcej spokoju, co cenią sobie niektóre zwierzęta.

Żwirek zgodny z naszymi wyobrażeniami niekoniecznie będzie najlepszy wg naszego pupila. Koty wolą miękki, drobny żwirek, łatwy do przekopania, niekłujący w łapki i najlepiej bezzapachowy. Problemem może być też ilość żwirku. Jedne koty preferują kiedy jest go dużo i mogą sobie pokopać, inne - kiedy dno kuwety jest ledwie przykryte.

Czasem kotu nie odpowiada ustawienie kuwety. Powinna ona być w cichym, spokojnym miejscu, z dala od misek z jedzeniem (koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą). Jeśli kot załatwia się w gdzie indziej warto postawić tam kuwetę i powoli (kilka cm dziennie) przesuwać  ją na docelowe miejsce.

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami dlatego kuwetę należy sprzątać kilka razy dziennie, a ok. raz na tydzień porządnie umyć przy pomocy środków pozbawionych intensywnego zapachu.

 W przypadku tak małego kota na pewno nie mamy do czynienia ze znaczeniem terenu, ale warto o tym pamiętać na przyszłość i rozważyć sterylizację kotka za kilka miesięcy.

 

Pozdrawiam,

Ekspert Kociarze.pl