Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1

Porady Eksperta PURINA® ONE® dotyczące kotów

Poznaj Eksperta PURINA® ONE®.

Sybilla podzieli się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego kota niezwykłym.

Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić kota do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

Nasz expert Sybilla

Sybilla
specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt. Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Zapytaj      ➝

 
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa (dalej: „Administrator danych"). Powyższe dotyczy również innych danych, które zostaną zebrane od Pani/Pana w trakcie kontaktów Pani/Pana z Administratorem danych. Wszelkie żądania, pytania i wnioski dotyczące Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez Administratora danych lub związanych z nimi praw, należy kierować pisemnie na adres: Nestlé Polska S.A., ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa lub mailem na adres: data.privacy@pl.nestle.com. Dane kontaktowe do inspektora ochrony danych osobowych: DataProtectionOffice@nestle.com.

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Nestlé.
Ostatnie pytania zadane Sybilli

Co zrobić, żeby pies polubił kota?

Pytanie: Dzień dobry Mam 8 letniego owczarka niemieckiego. Jakiś czas temu przybłąkał się do nas mały kotek. Nikt nie zgłosił się po niego. Postanowiliśmy go zatrzymać. Mamy jednak problem, ponieważ pies nie toleruje kota. Nie chcę, żeby zrobił mu krzywdę. Bardzo proszę o poradę jak postępować, aby zwierzaki się tolerowały.Pozdrawiam Ela

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Nie ma znaczenia, czy pierwszym zwierzakiem w domu był pies czy kot. Najłatwiej oswoić ze sobą małego kota oraz szczeniaka, gdyż wiek jest tu ważnym czynnikiem. Gdy zwierzęta są w okresie dojrzewania, chętniej pragną spędzać ze sobą czas. Są ciekawe siebie nawzajem, lubią się bawić oraz zaczepiać. Nie jest powiedziane jednak, iż oswojenie osobników starszych jest niewykonalne. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach, by łatwiej rozpocząć ten proces.

Dla zwierzęcia, które pojawiło się w domu jako pierwsze, nowy członek rodziny może stanowić zagrożenie. Twój pies może zapragnąć więcej uwagi dla siebie i dopominać się o zabawę, pieszczoty lub spacery. Stan zazdrości może wzrastać i pojawi się rywalizacja z kotem. Bardzo ważnym jest zadbanie o to, aby pies nie poczuł się odsunięty na dalszy plan (nie zmniejszajmy ilości czasu spędzanego z psem, głaszczmy go dużo, bawmy się z nim). Dla kota natomiast nowy towarzysz jakim jest pies, stanowić może źródło dużego stresu, dlatego powinien on posiadać własny kąt, do którego może się uciekać w sytuacjach niekomfortowych lub stresujących.

Nigdy nie zmuszajmy psa i kota do zaprzyjaźnienia się. W ten sposób możemy wywołać u nich tylko lęk i wzajemną agresję. Na początku powinniśmy dać obu zwierzakom czas, aby nauczyły się swojej mowy ciała. Najważniejsze, by pokazać obydwóm towarzyszom, iż zarówno jeden jak i drugi otoczony jest miłością, opieką oraz troską, by każdy z nich czuł się w domu ważny i bezpieczny.

Po pewnym czasie zwierzaki powinny zacząć tolerować swoją obecność. Może to trwać krócej lub dłużej, ale z pewnością, gdy kot zadomowi się i przestanie być „nowością”, wzajemne relacje ułożą się poprawnie. Może zdarzyć się również tak, iż zwierzęta zaczną się nawzajem ignorować. Każda relacja jest inna, a najważniejsze by być cierpliwym i poświęcać tyle samo czasu obydwóm Ulubieńcom.

 

 

mała psotka

Pytanie: Dzień dobry, ja chciałam skierować do Pani szereg pytań, ponieważ w naszym domu pojawiła się mała psotka, znajda ok 10 tygodni w tym momencie.- kiedy należy takiemu maluszkowi wprowadzać suchą karmę oraz jak to robić? Obecnie podajemy jej karmę carny, ponieważ jest to karma bezzbożowa- kiedy i jakie szczepienia przeprowadzić? Miała pierwsze szczepienie oraz jest odrobaczona, zrobiliśmy również test na kocią białaczkę- kiedy należy wysterylizować kotkę oraz jak zadbać o zwierzątko po zabiegu? Zdecydowanie nie chcemy aby Luna chorowała, ale nie chcemy jej dopuszczać do ciąży, jest tak wiele bezdomnych kotów, że to czysta głupota. Jednak nie chcemy również, aby narażać przez naszą decyzję jej zdrowie- w jaki sposób pomóc kotu wyładować energię, jaką poświęca na gryzienie? Nie jest to problemem, ponieważ teraz jeżeli podgryza to delikatnie i spędzamy z nią dużo czasu, jednak czytałam, że koty mogą mieć problem ze swędzącymi dziąsłami w młodym wiekuZ góry dziękuję i pozdrawiam!

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Po dziesiątym tygodniu życia kociątko może zacząć jeść suchą karmę, lecz wszystko należy wprowadzać z dozą rozsądku. Bardzo dobrze, że karmi Pani Kota karmą bez-zbożową. Jest to karma bardzo dobra na początek, w momencie powolnego odstawiania pokarmu matki (pamiętajmy, że to długi proces i nie należy go pospieszać).

Jeżeli chcemy zacząć wprowadzać suchą karmę, róbmy to stopniowo, tak, aby Kot miało szansę przyzwyczaić się do nowej konsystencji pokarmu, innej niż mleko matki czy rozmoczone kocie chrupki. Sucha karma zadba o higienę jamy ustnej Kota oraz dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Nie zapominajmy jednak, że w momencie przyjmowania przez naszego Ulubieńca suchej karmy, w szczególności należy zadbać o jego nawodnienie. Ponadto, bardzo korzystne dla kociego układu trawiennego jest jedzenie podgotowanego mięsa np. drobiowego, dlatego raz na jakiś czas warto poświęcić chwile na przygotowanie kociego jedzenia w domu.

Podstawowe szczepienia, którym poddajemy kocięta, to te przed kocim katarem (herpeswiroza lub kaliciwiroza) oraz (w przypadku samców) panleukopenią, czyli wirusem zakaźnego zapalenia jelit. Kot bardzo łatwo może zachorować na te schorzenia, dlatego na nie w szczególności należy zwrócić uwagę. Dodatkowo można rozważyć szczepienia przeciw zakaźnymi chorobami takimi, jak wścieklizna czy chlamydioza. Jednak te niosą za sobą ryzyko powikłań, którymi może być nawet śmierć Kotka (dlatego zastrzyk wykonuje się w tylną łapę).

Pani Ulubieniec właśnie wszedł w okres utraty matczynej odporności, dlatego jest to najwyższy czas by wykonać podstawowe szczepienia. Skoro jest już odrobaczony i zbadany, idealnym czasem na wykonanie pierwszego szczepienia przeciw kociemu katarowi oraz panleukopenii jest 8 tydzień życia. Zabieg należy powtórzyć po czterech tygodniach od pierwszego szczepienia. Wtedy kolejny zastrzyk czeka Kota dopiero po roku.

Szczepienia dodatkowe przeciwko wściekliźnie najlepiej wykonać po 16’stym tygodniu życia Kota (trzy tygodnie po podstawowych szczepieniach). Przy czym zastrzyk przeciwko białaczce możemy podać tylko w momencie, gdy wyniki badań na obecność schorzenia są ujemne. Najlepiej je podać, gdy Kot ma już kilka miesięcy, a powtórzyć po 1-3 latach.

Jeśli decyduje się Pani na zabieg sterylizacji, należy wykonać go odpowiednio wcześnie (najlepiej jeszcze przed pierwszą rują lub niedługo po niej, zazwyczaj okres ten przypada na 8-9 miesiąc Kota). Starsze Koty znoszą zabieg gorzej, choć wiek nie jest przeciwskazaniem do jego wykonania.

Małe Koty gryzą najczęściej właściciela w momencie, gdy próbują zwrócić na siebie uwagę. Nierzadko też Kot skupia się na zabawie, nie myśląc o tym, że robi coś złego. Nie należy mu pozwalać na gryzienie, mimo, że jest to bezbolesne. W momencie, gdy Kot gryzie należy skarcić go np. stanowczym głosem. Dla wyładowania jego energii najlepiej rozważyć kupno drugiego Kota dla towarzystwa, sprawienie mu odpowiednich zabawek, które z powodzeniem będzie mógł gryźć (myszki z grzechotką czy piłeczki pingpongowe).