Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1

Porady Eksperta PURINA® ONE® dotyczące kotów

Poznaj Eksperta PURINA® ONE®.

Sybilla podzieli się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego kota niezwykłym.

Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić kota do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

Nasz expert Sybilla

Sybilla
specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt. Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Zapytaj      ➝

 
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa (dalej: „Administrator danych"). Powyższe dotyczy również innych danych, które zostaną zebrane od Pani/Pana w trakcie kontaktów Pani/Pana z Administratorem danych. Wszelkie żądania, pytania i wnioski dotyczące Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez Administratora danych lub związanych z nimi praw, należy kierować pisemnie na adres: Nestlé Polska S.A., ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa lub mailem na adres: data.privacy@pl.nestle.com. Dane kontaktowe do inspektora ochrony danych osobowych: DataProtectionOffice@nestle.com.

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Nestlé.
Ostatnie pytania zadane Sybilli

agresywna kotka

Pytanie: Witam. Prawie rok temu przygarnęłam kotkę spod bloku. Teraz mam kotkę, która wychodzi kiedy chce i jej dziewięciomiesięczne dzieci - dwa kocurki. Wszystkie są wysterylizowane/wykastrowane. Matka wychodzi a młode nie (tylko ze mną na szelkach,ale codziennie). Od jakiegoś czasu kotka stała się agresywna wobec małych. Często na nie prycha, warczy i bije je łapką. Jednak też jedzą z jednej miski (przy misce nie widziałam objawów agresji). Czasami też myje je i jest spokojna. Nie wiem co o tym myśleć. Staram się poświęcać jej tyle czasu ile małym, chociaż ona prawie cały dzień spędza na dworze z przerwami na jedzenie , drzemkę w domu i zabawę-no i "dyscyplinowanie dzieci". Nie wiem, co mam o tym myśleć i co w związku z tym robić. O oddaniu któregokolwiek z kotów nie ma nawet mowy.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Kotka zazwyczaj nie dzieli terytorium z kociętami gdy się już uniezależnią. Tak więc jej zachowanie jest jak najbardziej naturalne. Rekomendujemy spotkanie ze specjalistą kocich zachowań, który pomoze Pani przyjąć odpowiednią strategię dzielenia terytorium oraz wzajemnych kontaktów między kotami. Konieczna jest do tego dokładna analiza specjalisty u Pani w domu. Życzymy powodzenia.

szczepienie kota

Pytanie: Dzień dobry. Czy zamiast szczepienia istnieją może tabletki podawane doustnie, które byłyby równie skuteczne jak szczepienia? Boję się,że moja kotka kiedyś dostanie zawału u weterynarza, tak panicznie boi się weterynarza. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest dużym stresem dla właściciela i jego ulubieńca. Jest to niecodzienna sytuacja, ale jest konieczna aby dokładnie sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia i podjąć decyzję o kolejnych krokach związanych z profilaktyką lub leczeniem.  

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko chorobom wirusowym to występują jedynie w formie iniekcyjnej i wyklonowane są przez profesjonalny personel w lecznicy weterynaryjnej. Preparaty podawane doustnie w postaci tabletki mają inne przeznaczenie. Zwykle są to tabletki zawierające leki przeciw pasożytom wewnętrznym lub zewnętrznym, antybiotyki, leki przeciwzapalne, które powinny być podawane z jasnym zaleceniem lekarza weterynarii. 

W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i ewentualnie rozważyć zastosowanie feromonów kocich, które korzystnie wpływają na zachowanie kota w czasie transportu i wizyty.

Pozywienie

Pytanie: Witam. Wziąłem 4 miesięcznego kocurka ze schroniska. Kotek nie będzie wychodził z domku, tylko na balkon. Mam pytanie - ile podawać mu jedzenia. Szukałem w necie, ale nie ma precyzyjnej informacji. Na saszetkach też jest różnie napisane. Kot jest zdrowy nie kastrowany jeszcze. Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiem. Tomek

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Karmy dzielą się na pełnoporcjowe (complete and balanced) oraz uzupełniające (complementary). Te pierwsze mogą występować w formie suchej oraz mokrej karmy (saszetek lub puszek), a te drugie w postaci różnych przysmaków i przekąsek, także w formie saszetek. Przeciętny dorosły kot o masie ciała ok. 4 kg potrzebuje energii  zawarte w ok. 1 filiżance suchej karmy lub 1 kubku karmy mokrej. Mieszając takie pożywienie musimy pamiętać aby proporcjonalnie mniej dawać każdego z rodzajów.

Na opakowaniu KAŻDEGO produktu jest opis mówiący ile powinno się go podawać. Przeciętnie jedna saszetka lub puszka ok. 85g ma wartość odżywczą 60-70 kcal, czyli tyle ile dorosły kot potrzebuje na swój fizyczny 1 kg masy ciała. Dlatego porcja dzienna dla kota o masie ciała 4 kg, to 4 saszetki lub małe puszki (karma mokra zawiera średnio 80% wody). Karma sucha jest 3x bardziej skoncentrowana (zawiera średnio ok. 10% wody), dlatego podaje się jej dużo mniej na cały dzień ok. 70-90g. Każda karma każdego producenta będzie miała tez inny stosunek białka i tłuszczu, jednak w okresie wzrostu dla kociąt min. zawartość białka to 30% i tłuszczu min. 9% w suchej masie pokarmu (wyliczone po odjęciu zawartości wody ze składu). Ponieważ nie ma uniwersalnego przelicznika, należy uważnie czytać etykiety i w okresie wzrostu karmić kota zgodnie z zaleceniami danego producenta +/- 15%. Karmy uzupełniające (przysmaki i przekąski, także w formie saszetek) nie powinny stanowić więcej niż 15% dziennej porcji. U energetycznego ruchliwego kota, nie ma potrzeby redukcji energii po zabiegu kastracji jeśli na co dzień pilnuje się dawkowania i w codziennej porcji nie ma nadpodaży energii. U kotów dorosłych z tendencją do tycia rekomenduje się obniżenie podaży tłuszczu i podwyższenie białka w diecie, dzięki czemu przeważnie wielkość porcji się nie zmienia.

Brudny brzuszek

Pytanie: Dzień dobry, mam 1,5-roczną kotkę rasy cornish rex. Raz na jakiś czas ma brudny brzuszek (zbiera się jakby sebum), ale łatwo czyści się go olejkiem kokosowym. Od jakiegoś czasu jednak brzuszek jest brudniejszy niż zazwyczaj. Przypuszczałam, ze to od karmy (do tej pory jadła tylko bezzbożową), ale 3 tygodnie temu zmieniliśmy na zbożowa i nie widać poprawy. Jakie mogą być przyczyny takiego brudnego brzuszka? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam KP

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

W trosce o zdrowie kota nie chcemy przypuszczać, co jest potencjalną przyczyną nawracających zmian skórnych. Ponieważ mogą być to zmiany związane z infekcją pasożytniczą, bakteryjną lub grzybiczą sugerujemy niezwłoczne udanie się do lekarza weterynarii, który na podstawie odpowiednich badań pod mikroskopem stwierdzi przyczynę problemu. Nie ma żadnych badań wskazujących, aby brak zbóż w karmie przekładał się na poprawę zdrowia skóry u kotów, co więcej wykazano, że obecność włókna m.in. z pełnego ziarna niesie za sobą konkretne korzyści (w pasażu jelitowym oraz stabilności mikroflory), co przekładało się na wyższą odporność i długość życia kotów.