Kup teraz
kup teraz
Kup terazkup teraz

MENU:


Kociarze.pl
  • slide1

Porady Eksperta PURINA® ONE® dotyczące kotów

Poznaj Eksperta PURINA® ONE®.

Sybilla podzieli się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego kota niezwykłym.

Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić kota do nowego domu, aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

Nasz expert Sybilla

Sybilla
specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt. Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi Zapytaj      ➝

 
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa (dalej: „Administrator danych"). Powyższe dotyczy również innych danych, które zostaną zebrane od Pani/Pana w trakcie kontaktów Pani/Pana z Administratorem danych. Wszelkie żądania, pytania i wnioski dotyczące Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych przez Administratora danych lub związanych z nimi praw, należy kierować pisemnie na adres: Nestlé Polska S.A., ul. Domaniewska 32, 02-672 Warszawa lub mailem na adres: data.privacy@pl.nestle.com. Dane kontaktowe do inspektora ochrony danych osobowych: DataProtectionOffice@nestle.com.

Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Nestlé.
Ostatnie pytania zadane Sybilli

zmiana zamieszkania i nowy domownik

Pytanie: Witam, od 2 dni mieszkamy w innym miejscu ze swoją kotką, niestety mamy mały problem wydaje mi się że nie jest on związany ze zmianą miejsca ale z faktem że w mieszkaniu w którym aktualnie mieszkamy z kicią jest kot, który mieszka tam już bardzo długo. Kotki nie przypadły sobie do gustu nasza kicia boi się go i nie chce wychodzić z pokoju a nie mamy innego wyjścia jak zostawiać ją samą w domku gdyż pracujemy. Co zrobić aby kotki się zaakceptowały, jak długo to potrwa i co zrobić żeby zmniejszyć jej stres związany z zaistniałą sytuacją?

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Łączenie dwóch kotów wymaga czasu oraz podjęcia odpowiednich kroków zer strony opiekunów, aby oba zwierzaki czuły się komfortowo i bezpiecznie. Majlepiej w ocenie sytuacji pomoże Ci specjalista kocich zachowań, gdyż wpływa na poprawę sytuacji wiele czynników, takich jak ilość i miejsce kuwet, misek z jedzeniem czy wodą, stanowisk widokowych oraz dostępu do tych zasobów. Absolutnie nie wolno kotów zmuszać do korzystania z tej samej kuwety czy miski. Nie wolno dopuszczać do sytuacji w których jeden kot poluje na drugiego, co przez jakiś czas może wiązać się z ograniczaniem terytorium jednego z kotów do jednego pomieszczenia (dla jego bezpieczeństwa). Skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci jak stopniowo przyzwyczajać koty do siebie i co możesz w Twojej konkretnej sytuacji zrobić.

Kotka prdestala jeść

Pytanie: Dzień dobry. Mam 6cio letnią kotkę, która od miesiąca choruje na kłębuszkowe zapalenie nerek. Na początku choroby przestała jeść. Od kilku dniu zwiększył się jej apetyt, ale je tylko mokrą karmę. Do tej pory jadła suchą Royal Canin Urinary. Proszę o radę, w jaki sposób mogę jej pomóc, żeby znowu zaczęła jeść karmę suchą? Dodam, że każda Próba zmiany karmy na inną niż RC Urinary kończy się kamieniami moczowymi.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przekazane przez Panią informacje są zbyt mało precyzyjne, abyśmy mogli dokładnie wskazać rozwiązanie. Schorzenie o którym Pani pisze jest dość poważne i niestety może być powiązane z ryzykiem wystąpienia wielu innych chorób. Dlatego kwestię diety, należy weryfikować badaniami i konsultować z lekarzem weterynarii prowadzącym.

Ze względu na problemy z zagęszczaniem moczu i docelowo rozwijającą się niewydolnością nerek (warto monitorować taki wskaźnik jak SDMA), podawanie mokrego pokarmu dietetycznego będzie najlepszym postępowaniem. W tej sytuacji będą polecane wszystkie diety weterynaryjne mokre o potwierdzonej skuteczności klinicznej w chorobie górnych dróg moczowych, w tym także Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline Urinary UR St/Ox. Średnio kotu podaje się 1 saszetkę na 1 kg masy ciała, co przeważnie oznacza konieczność podawania ok. 3 saszetek dziennie kotu lub ok. 200g małej puszki. Jeśli łączyłaby pani z pokarmem suchym, rekomendujemy 2 porcje mokrego pokarmu oraz połowę pokarmu suchego (średnio ok. 40 g) w trzeciej porcji (ważne przestrzeganie jest wielkości porcji i nieprzekarmianie kota). Rekomendujemy też stałą kontrolę u lekarza weterynarii, gdyż u podstaw choroby Pani kota może być inna choroba która wymaga diagnostyki specjalisty.

Kocurek po kastracji

Pytanie: Witam, wczoraj mój 8 miesięczny kot rasy ragdoll został wykastrowany. Zastanawiam się nad jego dalszym żywieniem. Nie wiem jaka karmę wybrać na co zwrocic uwagę dla jego dobra. Ile właścicieli kotow tyle opinii. Chciałabym jakąś fachową opinię na ten temat. Dodatkowo wspomnę, że przed lustracją kot wyproznial się po za kuweta. Siusiu robił tylko i wyłącznie do kuwety. A to drugie po za Ale tylko w pomieszczeniu gdzie stała kuweta. Zmienialismy żwir z drozszego na tańszy, z zapachowdgo na naturalny i odwrotnie, ale to nie pomagało. Kal był stały. I tym bardziej się boje eksperymentowaC z karma. Weterynarz kazał nam to obserwować po lustracji czy to nie ustanie jeśli nie będziemy robić badania. Ale niby jeden dzień A kupa zostaje tylko i wyłącznie w kuwecie. Nie chce zapeszac. Ale strona karmienia jest dla nas bardzo ważna. Proszę o poradę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Niestety nie wiemy na jakiej podstawie do tej pary karmiła Pani kota i czym…bo to nie wynika z przekazanych informacji. Wypróżnianie poza kuwetą może mieć wiele przyczyn od zdrowotnych (problemy z kręgosłupem), poprzez dietetyczne  (zaparcia z powodu nieodpowiedniego poziomu włókna w diecie) do całkiem prozaicznych (zbyt mała kuweta czy poziom żwirku w kuwecie). Zważywszy że kot jest duży oraz ma dużo włosów, musimy wziąć pod uwagę kwestię wygody, oraz obecności włosów w przewodzie pokarmowym co może wpływać na pasaż. Dlatego proszę spojrzeć jaką kot przybiera pozycję podczas wypróżniania i czy w kuwecie jest mu wygodnie, czy przypadkiem poza nią nie jest mu wygodniej. Kolejnym aspektem jest rekomendacja aby podwać kotu karmę która będzie spełniać jego potrzeby związane z rozwojem bujnej okrywy włosowej takiej jak: Purina® ONE® Coat & Hairball w odpowiedniej dziennej porcji (ok. 80 g) podzielonej na przynajmniej 3 mniejsze posiłki. 

Proszę też zapewnić kotu dwa źródła wody i sprawdzać czy kot pije odpowiednio dużo (około szklanki wody dziennie), bo jeśli nie, należałoby włączyć do codziennego żywienia przynajmniej jedną saszetkę jedzenia mokrego i proporcjonalnie zmniejszyć podaż suchej karmy.