Kotka prdestala jeść

Pytanie: Dzień dobry. Mam 6cio letnią kotkę, która od miesiąca choruje na kłębuszkowe zapalenie nerek. Na początku choroby przestała jeść. Od kilku dniu zwiększył się jej apetyt, ale je tylko mokrą karmę. Do tej pory jadła suchą Royal Canin Urinary. Proszę o radę, w jaki sposób mogę jej pomóc, żeby znowu zaczęła jeść karmę suchą? Dodam, że każda Próba zmiany karmy na inną niż RC Urinary kończy się kamieniami moczowymi.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Przekazane przez Panią informacje są zbyt mało precyzyjne, abyśmy mogli dokładnie wskazać rozwiązanie. Schorzenie o którym Pani pisze jest dość poważne i niestety może być powiązane z ryzykiem wystąpienia wielu innych chorób. Dlatego kwestię diety, należy weryfikować badaniami i konsultować z lekarzem weterynarii prowadzącym.

Ze względu na problemy z zagęszczaniem moczu i docelowo rozwijającą się niewydolnością nerek (warto monitorować taki wskaźnik jak SDMA), podawanie mokrego pokarmu dietetycznego będzie najlepszym postępowaniem. W tej sytuacji będą polecane wszystkie diety weterynaryjne mokre o potwierdzonej skuteczności klinicznej w chorobie górnych dróg moczowych, w tym także Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline Urinary UR St/Ox. Średnio kotu podaje się 1 saszetkę na 1 kg masy ciała, co przeważnie oznacza konieczność podawania ok. 3 saszetek dziennie kotu lub ok. 200g małej puszki. Jeśli łączyłaby pani z pokarmem suchym, rekomendujemy 2 porcje mokrego pokarmu oraz połowę pokarmu suchego (średnio ok. 40 g) w trzeciej porcji (ważne przestrzeganie jest wielkości porcji i nieprzekarmianie kota). Rekomendujemy też stałą kontrolę u lekarza weterynarii, gdyż u podstaw choroby Pani kota może być inna choroba która wymaga diagnostyki specjalisty.