Kocurek po kastracji

Pytanie: Witam, wczoraj mój 8 miesięczny kot rasy ragdoll został wykastrowany. Zastanawiam się nad jego dalszym żywieniem. Nie wiem jaka karmę wybrać na co zwrocic uwagę dla jego dobra. Ile właścicieli kotow tyle opinii. Chciałabym jakąś fachową opinię na ten temat. Dodatkowo wspomnę, że przed lustracją kot wyproznial się po za kuweta. Siusiu robił tylko i wyłącznie do kuwety. A to drugie po za Ale tylko w pomieszczeniu gdzie stała kuweta. Zmienialismy żwir z drozszego na tańszy, z zapachowdgo na naturalny i odwrotnie, ale to nie pomagało. Kal był stały. I tym bardziej się boje eksperymentowaC z karma. Weterynarz kazał nam to obserwować po lustracji czy to nie ustanie jeśli nie będziemy robić badania. Ale niby jeden dzień A kupa zostaje tylko i wyłącznie w kuwecie. Nie chce zapeszac. Ale strona karmienia jest dla nas bardzo ważna. Proszę o poradę.

zobacz odpowiedź
Odpowiedź:

Niestety nie wiemy na jakiej podstawie do tej pary karmiła Pani kota i czym…bo to nie wynika z przekazanych informacji. Wypróżnianie poza kuwetą może mieć wiele przyczyn od zdrowotnych (problemy z kręgosłupem), poprzez dietetyczne  (zaparcia z powodu nieodpowiedniego poziomu włókna w diecie) do całkiem prozaicznych (zbyt mała kuweta czy poziom żwirku w kuwecie). Zważywszy że kot jest duży oraz ma dużo włosów, musimy wziąć pod uwagę kwestię wygody, oraz obecności włosów w przewodzie pokarmowym co może wpływać na pasaż. Dlatego proszę spojrzeć jaką kot przybiera pozycję podczas wypróżniania i czy w kuwecie jest mu wygodnie, czy przypadkiem poza nią nie jest mu wygodniej. Kolejnym aspektem jest rekomendacja aby podwać kotu karmę która będzie spełniać jego potrzeby związane z rozwojem bujnej okrywy włosowej takiej jak: Purina® ONE® Coat & Hairball w odpowiedniej dziennej porcji (ok. 80 g) podzielonej na przynajmniej 3 mniejsze posiłki. 

Proszę też zapewnić kotu dwa źródła wody i sprawdzać czy kot pije odpowiednio dużo (około szklanki wody dziennie), bo jeśli nie, należałoby włączyć do codziennego żywienia przynajmniej jedną saszetkę jedzenia mokrego i proporcjonalnie zmniejszyć podaż suchej karmy.